Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Burze i ochłodzenie w prognozie pogodowej na najbliższe dni

Autor: farmer.pl

Dodano: 22-08-2018 14:45

Przed nami jeszcze jeden dzień bardzo słonecznej i gorącej pogody i nadejdą pogodowe zmiany.

Według prognoz synoptyków IMGW-PIB termometry w czwartek pokażą od 28 st.C do 32 st.C, nieco chłodniej będzie jedynie na wschodzie kraju od 24 st.C do 27 st. C. Wszystko za sprawą gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które napływa do nas z południa. W czwartek pojedyncze burze z drobnym gradem i porywami wiatru do 70 km/h możliwe będą jedynie w górach.

Niestety już w nocy z czwartku na piątek nad zachodnią część Polski nasunie się chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim opady deszczu i burze. Strefa frontowa powoli przesuwać się będzie w głąb kraju. Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się w piątek i w nocy z piątku na sobotę. W tym okresie niemal w całej Polsce wystąpią burze, najgwałtowniejsze w strefie zbieżności, zwanej również „rózgą burzową”, która utworzy się na przedpolu frontu chłodnego. W ciągu dnia strefa ta przebiegać będzie od Pomorza Wschodniego i Warmię, przez centrum, po Śląsk i Małopolskę, a w nocy przemieści się na wschód. Burzom w strefie zbieżności towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, miejscami nawet powyżej 50 l/m2, grad oraz bardzo silne porywy wiatru.

W sobotę burze z ulewnymi opadami deszczu spodziewane są jeszcze na południowym wschodzie kraju i tam też będzie najcieplej, około 27 st. C. Na pozostałym obszarze dużo chmur, okresami deszcz i zdecydowanie chłodniej: od 19 st. C do 21 st. C. Bardzo chłodna i deszczowa może być też niedziela. Według prognoz numerycznych temperatura maksymalna tego dnia wyniesie zaledwie od 15 st. C, 17 st. C na północnym wschodzie do 21 st. C na południowym zachodzie. Szansa na poprawę pogody od poniedziałku.

×