Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Poplon ozimy – co i ile wysiać?

Autor:

Dodano:

Nieubłaganie zbliża się 30 września – według EFA to ostateczny termin wysiewu międzyplonu ozimego. Podpowiadamy zatem, jakie gatunki roślin, oraz w jakich ilościach, dobrze się sprawdzą w tej roli.

Wybierając gatunek rośliny wysiewanej na poplon należy wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów, jak wymagania pokarmowe rośliny poplonowej. Muszą być niewielkie, gdyż w innym przypadku uprawa będzie zbyt kosztowna. Drugi ważny aspekt to optymalny termin siewu oraz długość okresu wegetacyjnego niezbędna do wytworzenia odpowiedniej ilości zielonej masy. Trzecim, równie ważnym czynnikiem, są warunki glebowe i w zależności od nich zaleca się wysiać:

W przypadku gorczycy białej i rzodkwi oleistej należy umieścić je w płodozmianie jak najdalej od rzepaku i rzepiku, ponieważ rośliny te są przedstawicielami tej samej grupy botanicznej i mogą one nawet zwiększyć presję ze strony patogenów wywołujących takie choroby jak czerń krzyżowych czy kiła kapustnych. Natomiast jeśli płodozmian składa się z samych zbóż, wówczas należy wystrzegać się siania żyta, które nie działa fitosanitarnie na glebę i przyczynia się do rozwoju grzybów powodujących choroby podsuszkowe.

 Ile zatem kilogramów nasion na hektar zaleca się wysiać w czystym siewie?

Oprócz tego, rośliny poplonowe można siać w mieszankach:

×