Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

USA / Meksyk: Bezcłowy handel produktami rolnymi

Autor:

Dodano:

USA i Meksyk zawierając umowę handlową wyrażają zgodę na anulowanie istniejących celnych taryf rolnych.

W zmodernizowanym porozumieniu taryfy na produkty rolne pozostaną na poziomie zerom - podał amerykański Departament Handlu (USTR). Nic nie jest jeszcze przesądzone. Jednak Meksyk i USA chcą utworzyć grupę roboczą, która będzie negocjować szczegóły dotyczące pożądanego zwolnienia celnego.

Ostatnio Meksyk pobierał 20-procentowe cło karne za import wieprzowiny z USA w odpowiedzi na wzrost ceł importowych na stal i aluminium.

Chociaż nowa umowa NAFTA pozostawia wiele szczegółów bez odpowiedzi, jest już świętowana w USA jako zwycięstwo sektora rolnego.

- Meksyk obiecał natychmiast kupić tyle produktów ekologicznych, ile to możliwe - stwierdził prezydent USA Donald Trump. Minister rolnictwa Sonny Perdue dodał, że Meksyk był tradycyjnie głównym klientem i partnerem, zatem cieszymy się, że uzyskaliśmy to dla naszych producentów rolnych. W szczególności w ostatnich latach znacznie wzrósł import kukurydzy z USA do Meksyku.
Oprócz zerowej taryfy celnej ważną częścią umowy ma być zielona inżynieria genetyczna. Obie strony twierdzą, że inżynieria genetyczna jest kluczową technologią XXI wieku, a nie tylko klasyczną inżynierią genetyczną.

Porozumienie nie przewiduje sankcjonowania ochronionych nazw, zwłaszcza w przypadku sera. Producenci amerykańscy nie powinni być zmuszani do przestrzegania oznaczeń geograficznych (OG). Porozumienie różni się zatem od oczekiwań UE, która chce chronić jak najwięcej nazw regionalnych specjałów podczas rozmów handlowych.

Prezydent Trump podkreślił, że obecnie wynegocjowane porozumienie z Meksykiem obowiązuje nawet bez udziału Kanady.
 

×