Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ziemniaka mniej, ceny mają wzrosnąć

Autor: MT

Dodano: 13-09-2018 09:12

Wykopki ziemniaka zaczęły się w tym sezonie wcześniej niż zwykle. Mimo to na rynku nadal jest mała podaż surowca. Ziemniaka jest dużo mniej niż w roku ubiegłym, do tego bulwy są mniejsze. Taki efekt jest skutkiem suszy.

Co z cenami? Nie są złe. - Ceny ziemniaka jadalnego w polskim dużym hurcie utrzymują relatywnie wysoki poziom. Obecnie w dużym hurcie za ziemniaki pakowane w worki po 15 kg płaci się najczęściej 0,47-0,80 zł/kg. Nie jest to najwyższy poziom notowany na przełomie sierpnia i września na przestrzeni dziesięciu minionych lat, gdyż drożej było w 2013 i w 2010 r. Sytuacja cenowa jest bardzo podobna do okresu letniego sprzed trzech lat. Wtedy zbiory ziemniaka w Polsce spadły do bardzo niskiego poziomu 6,3 mln t. Przyczyną, podobnie jak w roku bieżącym, były niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności susza w czerwcu i części lipca, a potem upały w lipcu i sierpniu – wynika z najnowszego Raportu rolnego przygotowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak informuje Instytut za MARS - unijną jednostką monitorującą rynki i gospodarkę rolniczą, plony tego gatunku w Polsce mogą obniżyć się o 9,5 proc. do 22,9 t/ha. Na skutek zmniejszonych plonów, ale też i obniżonego areału produkcji, tegoroczne zbiory mogą u nas być o 10-15 proc. mniejsze niż w 2017 r. Wszystko to może spowodować, że na rynku będzie po prostu brakować tego surowca, a ceny wzrosną.

Podobnie sytuacja wygląda w krajach Unii Europejskiej. MARS w raporcie z końca sierpnia przewiduje spadek średnich plonów ziemniaka w UE-28 o prawie 12 proc. w stosunku do 2017 r., w tym we Francji o 8 proc., w Belgii i Holandii o 12 proc., a w Niemczech aż o 25 proc.

- Według specjalistów AMI (niemiecka agencja zajmująca się rynkiem rolnym) zmiana pogody w ostatnim miesiącu tylko w niewielkim stopniu poprawiła sytuację na plantacjach ziemniaka, gdyż deszcz nadszedł za późno. Ochłodzenie z opadami deszczu pozwoliły na dalszą akumulację plonu, ale na plantacjach bez irygacji zbiory są słabe a bulwy niewielkie, co jest dużym zmartwieniem plantatorów ziemniaka związanych kontraktami oraz przetwórców. Ceny ziemniaka do przetwórstwa na rynku niemieckim oscylują w przedziale 250-260 euro/t i przetwórcy zabiegają o dostawy w tej cenie, chcąc mieć pewność, że rolnicy nie sprzedadzą towaru innym odbiorcom. Ceny ziemniaków jadalnych (do bezpośredniej konsumpcji w ostatnim okresie nieznaczne się obniżyły (do ok. 220 euro/t), ale jest oczekiwanie na rynku, że w dalszych miesiącach, gdy zbiory będą bardziej zaawansowane, sezonowy spadek cen będzie mniejszy niż w latach poprzednich lub też może w ogóle nie mieć miejsca – podaje dr Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ PIB.

×