Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Co zjadło rzepak?

Autor:

Dodano:

Na polach zauważyć można placowe braki w obsadzie, które nie koniecznie świadczą o problemach ze wschodami. Ich powodem mogą być szkodniki glebowe.

O aktywności rolnic i niszczeniu upraw informują nas rolnicy z województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Lustracja pól rzepaku ozimego wskazała na obecność rolnic, szkodniki przekroczyły próg ekonomicznej szkodliwości 6-8 gąsienic na m2.

Rolnice zjadają korzeń i całą roślinkę młodych jeszcze rzepaków. Nieco starsze rzepaki na skutek podgryzania tuż u nasady łamią się i przewracają. Widoczne dziurki w glebie w miejscu, gdzie powinna być roślina będą świadczyć o zjedzeniu przez rolnice. Gąsienica nocą wychodzi na powierzchnię podcina roślinę i wciąga ją do gleby.

Podobne objawy, czyli brak wschodów i młodych roślin na polu powodują ślimaki. Jednak w przypadku ich występowania widoczne będą ślady śluzu, które pozostawia przemieszczający się ślimak.

Rolnice w krótkim czasie (kilku dni) potrafią całkowicie zniszczyć rzepak. Dlatego dobrze jest sprawdzać glebę na głębokości do ok 10 cm, głównie od brzegów pola, zwłaszcza jeśli w sąsiedztwie uprawiane były okopowe, warzywa czy kukurydza, a już tym bardziej po okopowych. Groźne są także pędraki, które podgryzają korzenie.

Rolnice i pędraki są wielożerne. Występują zwłaszcza na stanowiskach z monokulturą, tam gdzie stosowane są uproszczenia w uprawie i przede wszystkim na polach blisko zadrzewień, ugorowisk.

- Populację szkodników zmniejszą preparaty stosowane przeciwko mszycom w rzepaku, które obecnie obserwujemy w plantacjach. Trzeba sięgnąć po preparat o działaniu gazowym oparty chloropyrifos (Pyrinex Supreme 262 ZW), który działa w wysokich temperaturach przeciwko mszycom i zmniejszy też populację szkodników glebowych – powiedział w rozmowie z redakcja prof. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

Preparat o działaniu gazowym najlepiej stosować krótko przed zapowiadanymi opadami deszczu lub nawet w ich trakcie. Preparat zostaje wówczas zmyty do gleby, w której gazowo działa na szkodniki. Jeśli opady nie są zapowiadane, a zachodzi konieczność aplikacji preparatu to należy go stosować wieczorem, na wilgotne liście. Stosowanie preparatów gazowych w ciągu dnia jest nieskuteczne, te ulegają rozproszeniu i rozprzestrzeniają się do atmosfery.

 

×