Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Fonterra po raz pierwszy na minusie

Autor: JK

Dodano: 18-09-2018 12:24

Po raz pierwszy w swojej historii gigant mleczarski Fonterra zakończył rok finansowy stratą. Producenci mleka zareagowali rozczarowaniem.

Pod koniec roku podatkowego 2018 spółka Fonterra poniosła stratę netto po opodatkowaniu w wysokości 196 mln dolarów nowozelandzkich (1 dolar nowozelandzki = 2,4203, NBP 2018-09-17). Po raz pierwszy od założenia spółdzielni 18 lat temu, największa firma w Nowej Zelandii jest na minusie. Pomimo wzrostu sprzedaży o 6 proc. do 20,4 mld dolarów nowozelandzkich zyski przed opodatkowaniem spadły o 22 proc.

Nowy dyrektor generalny Miles Hurrell podkreślił, że spółdzielnia musi poprawić wyniki gospodarcze a w roku finansowym 2018 nie spełniła obietnicy dla rolników i akcjonariuszy.
Chris Lewis, prezydent Stowarzyszenia Rolników Farmerów Federacji Mleka, mówił o bardzo rozczarowującym wyniku i nadziei, że nowy prezes zarządu i nowy przewodniczący rady nadzorczej zaprowadzą nowe porządki.

Oprócz odszkodowania dla Danone w wysokości 130,5 mln euro i specjalnego odpisu z tytułu zaangażowania w Chinach w wysokości 247 mln euro, cztery czynniki przyczyniły się do złego wyniku Fonterry: zbyt optymistyczne prognozy, źle prognozowana cena masła, zbyt wysoka cena płacona za mleko i wzrost kosztów.

Jako jasny punkt, zarząd wskazał, że można zwiększyć udział sprzedawanego mleka w produktach o wyższej wartości dodanej, a udziały w Chinach (Beingmate) osiągnęły rentowność dwa lata wcześniej niż oczekiwano. Ponadto Fonterra jest liderem na rynku mleka spożywczego w Chinach zarówno w handlu stacjonarnym, jak i internetowym.

×