Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rynek ciągników w Czechach. John Deere bezkonkurencyjny, Zetor daleko

Autor: ArT

Dodano: 01-10-2018 17:57

Niecałe dwa tygodnie temu pisaliśmy, że sprzedaż sierpniowa nowych ciągników w Polsce wyniosła 706 sztuk i spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem. A jak wygląda sytuacja u naszego południowego sąsiada, czyli w Czechach?

Rynek czeski jest bardzo specyficzny, chociażby z tego względu, że dominują tam duże powierzchniowo farmy. Jest to pozostałość po czasach komunistycznych, kiedy to większość gospodarstw indywidualnych została znacjonalizowana.

Ogólnie w sierpniu sprzedało się 320 maszyn (o 10 mniej niż w lipcu), ale Czesi w statystykach ujmują również pojazdy typu: ATV (quady), UTV (gatory) oraz niektóre ładowarki samojezdne czy też ciężarówki (Tatra).

W sierpniu bezdyskusyjnym liderem został producent zielonych traktorów John Deere (58 sztuk). Dalej z trzykrotnie mniejszą  sprzedażą uplasowały się marki: Case IH (19), New Holland (19) oraz Kubota (18). Zetor sprzedał tylko 10 sztuk ciągników i zajął ósme miejsce.

W ujęciu za okres styczeń-sierpień bezkonkurencyjny pozostaje również John Deere. Daleko za nim pozostali producenci: New Holland, Case IH, Zetor oraz ex aequo Fendt i Kubota. Wspomnieć należy, że tylko tych sześć marek przekroczyło w Czechach barierę 100 sprzedanych sztuk od początku roku.

Dziwić mogą stosunkowo słabe wyniki AGCO. Trzy marki amerykańskiego potentata (Fendt, MF, Valtra) sprzedały 169 ciągników, czyli prawie dwa i pól razy mniej niż lider JD. 

W czeskich statystykach rzucają się też w oczy przykłady niejednoznacznego klasyfikowania marek przez urzędników. Przykład to czeska firma produkująca małe przegubowe ciągniczki Šálek. W zestawieniu widnieje Šálek oraz  Pavel Šálek, chociaż w rzeczywistości jest to jeden producent. Tak więc do sprzedaży od początku roku trzeba doliczyć jeszcze 7 traktorów, co w efekcie końcowym daje 59 maszyn Šálek i plasuje producenta na 10 miejscu w sprzedaży ogólnej.

Podobnie w zestawieniu za 8 miesięcy figurują ciągniki pod nazwą AGCO, a de facto takowe nie istnieją, czyli 3 marki amerykańskiego koncernu mają łącznie sprzedane 172.

Na omawianym rynku sprzedają się również traktory takich marek jak Dongfeng (36 sztuk od początku roku), Zoomlion (26) czy sprzedany pierwszy w tym roku u naszego południowego sąsiada ciągnik marki Versatile.

Ciągniki wytwarzane w Polsce czyli Farmtrac i Ursus w Czechach "nie robią furory". W sierpniu ten pierwszy sprzedał się w 1 egzemplarzu, a drugi nie znalazł żadnego nabywcy. Od początku roku Czesi kupili 9 Ursusów i 5 Farmtraców.

Źródło: sda-cia.cz

>>> Czytaj więcej: Sierpień: sprzedaż nowych ciągników w dół

 

 

 

×