Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jeszcze mocniejsza seria sieczkarni John Deere

Autor: Grzegorz Szularz

Dodano: 25-09-2018 08:48

Podczas tegorocznej edycji wystawy Agro Show w Bednarach, gwiazdą stoiska firmy John Deere była sieczkarnia z serii 9000, nowej jeszcze mocniejszej i wydajniejszej od modeli 8000 zaprezentowanych 4 lata temu.

Oficjalna światowa premiera nowej serii sieczkarni polowych miała miejsce w sierpniu tego roku, we Włoszech, natomiast w Bednarach mogliśmy ją po raz pierwszy zobaczyć w Polsce. Maszyny serii 9000 rozszerzą ofertę John Deere, jeżeli chodzi o najbardziej wydajne sieczkarnie. Na nową serię składają się cztery modele o mocach od 625 do aż 970 KM, przy czym trzy najmocniejsze warianty (9700, 9800 i 9900) są napędzane silnikami marki Liebherr o pojemności 24,2 l. Z firmą Liebherr John Deere współpracuje od lat w branży maszyn budowlanych, jednak na decyzji zaważyły przede wszystkim wysokie wymagania co do mocy i ekologii jednostek.

Silniki dostarczone przez Liebherra, doposażone w kompleksowy system oczyszczania spalin, a więc: DPF, SCR i EGR nie tylko spełniają wyśrubowane normy spalin, lecz także okazują się zadziwiająco ekonomiczne. Podczas pracy w polu, modele serii 8000 pracują w zakresie 1600-1800 obr/min, podczas gdy w najmocniejszych wariantach serii 9000 zbiór z maksymalną wydajnością może być prowadzony przy 1400 obr/min co przekłada się na ok. 10-15% spadek zużycia paliwa względem modeli serii 8000 przy 10% wzroście wydajności. W praktyce przekłada się to na możliwość przekroczenia wydajności na poziomie 400 t/h (modele serii 8000 osiągają 320 t/h).

Nowością jest również nowy model zgniatacza ziarna: XStream KP, który powstał przy współpracy z firmą Scherer. W jego skład wchodzą dwa walce o średnicy 250 mm. W przypadku wariantu Premium KP o kształcie piły natomiast w wariancie XStream KP do wyboru są walce jak w Premium lub o nowej konstrukcji XCut, którą wyróżniają spiralne rowki na całej powierzchni wałka. Dodatkowym atutem nowego systemu jest zastosowanie monitorowanie temperatury łożysk zgniatacza, które minimalizuje możliwość przegrzania mechanizmu. Przy wprowadzaniu zmian pamiętano jednak o możliwości szybkiego demontażu, tak aby można było szybko przezbroić maszynę ze zbioru kukurydzy na zbiór trawy.

W serii 9000 nie zabrakło również miejsca na systemy rolnictwa precyzyjnego AMS John Deere. Na pokładzie nowych sieczkarni mogą znaleźć się między innymi:

 • nowy czujnik HarvestLab 3000 NIR (bliska podczerwień) — umożliwia badanie i dokumentowanie w czasie rzeczywistym parametrów zbieranych upraw, wilgotności oraz składników pokarmowych, takich jak białko, skrobia, włókno itp. jako wartości całkowite lub na wygodnych mapach obejmujących daną lokalizację,

 • czujnik HarvestLab 3000 umożliwiający automatyczne ustawianie długości cięcia za pomocą funkcji AutoLOC oraz dozowanie dodatków do kiszonki w trakcie zbioru, w zależności od zawartości suchej masy. Ten sam czujnik może być używany w trybie stacjonarnym do analizy kiszonki z pryzmy w celu dokładniejszego zarządzania dawkami paszy oraz do analizy składników nawozu organicznego (np. N, NH4, P & K) podczas wywożenia gnojowicy wozami asenizacyjnymi,

 • system automatycznego prowadzenia AutoTrac,

 • system prowadzenia po rzędzie RowSense umożliwiający sieczkarni automatyczne śledzenie rzędów kukurydzy,

 • układ automatycznej kontroli załadunku (AFC) umożliwiający automatyczne załadowanie materiału na przyczepy,

 • internetowe Centrum Operacyjne MyJohnDeere umożliwiające aktywne zarządzanie flotą i wyświetlanie danych dotyczących maszyny i zbiorów.

×