Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Banki Żywności dostaną 10 mln na zapobieganie marnowaniu jedzenia

Autor: PAP

Dodano: 28-09-2018 14:15

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże kolejne 10 mln zł Bankom Żywności na lepsze przechowywanie i rozdzielanie żywności pozyskanej dla osób potrzebujących - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe NFOŚiGW.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu przesłanego PAP, 8 października rozpocznie się przyjmowanie nowych wniosków w programie, z którego dotychczas skorzystało 14 Banków Żywności, otrzymując w sumie ponad 4 mln zł dotacji. O pieniądze Narodowego Funduszu będzie można starać się do 21 grudnia 2018 r.

Oferta skierowana jest do posiadających osobowość prawną organizacji non profit, mających status organizacji pożytku publicznego i pełniących funkcję "banków żywności", których jest w Polsce 32, z czego 29 zrzeszonych jest w Federacji Polskich Banków Żywności. Udzielają one bezpłatnej pomocy żywnościowej ponad 3,5 tys. organizacji i instytucji społecznych, za pośrednictwem których jedzenie trafia do blisko 1,5 mln najbardziej potrzebujących osób.

Jak czytamy w komunikacie, celem dofinansowania przez NFOŚiGW projektów Banków Żywności jest rozwój infrastruktury technicznej związanej z pozyskaniem, magazynowaniem i dystrybucją niesprzedanej lub niezjedzonej żywności. Chodzi tutaj o takie przedsięwzięcia jak budowa, rozbudowa i modernizacja budynków magazynowych; zakup i instalacja wyposażenia magazynów; zakup specjalistycznych środków transportu (np. samochodów typu mroźnia, wózków widłowych i paletowych), czy zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania.

Według autorów komunikatu, to kolejne wsparcie Narodowego Funduszu na rzecz Banków Żywności. W ramach poprzedniego naboru ogłoszonego w 2016 r. dofinansowano 14 przedsięwzięć na ponad 4,1 mln zł. Umowy - zawarte z Bankami Żywności w Chorzowie, Ciechanowie, Elblągu, Gdańsku, Grudziądzu, Koninie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Warszawie i we Wrocławiu - wspierają działania zmierzające do systematycznego ograniczania sfery niedostatku i ubóstwa.

"Dzięki wsparciu NFOŚiGW pomoc dotrze do większej grupy osób potrzebujących, a tym samym stanie się ona czynnikiem aktywizującym lokalne środowisko. Marnowanie żywności niesie ze sobą poważne koszty społeczne. Wyrzucanie żywności do kosza generuje zwiększoną konsumpcję, która wpływa na wzrost cen żywności. Wyższe koszty żywności sprawiają, że ludzi nie stać na zakup pełnowartościowych produktów spożywczych, a kupowanie mniej lub gorszej jakości żywności, prowadzi do ubóstwa jakościowego spożywanych posiłków. Ważne jest zatem, aby podnosić świadomość konsumentów w tym zakresie" - czytamy w komunikacie.

Nabór w ramach programu priorytetowego pt. "Racjonalna gospodarka odpadami. Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów" ma charakter ciągły, co oznacza, że wpływające wnioski oceniane będą na bieżąco. Planowany budżet, który zostanie rozdysponowany do 2021 r., to 10 mln zł bezzwrotnych dotacji (przewidziano dofinansowania do 100 proc. kosztów kwalifikowanych). Regulamin naboru i szczegóły uzyskania dotacji znajdują się na stronie: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/racjonalna-gospodarka-odpadami/

×