Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zaliczki dopłat płyną na konta – dziś 190, jutro 160 mln zł

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 16-10-2018 14:21

Z puli 14,8 mld zł, zaplanowanej na dopłaty w kampanii 2018, tytułem zaliczek trafi do rolników ok. 10 mld zł – podała dziś podczas konferencji prasowej Maria Fajger, prezes ARiMR.

Dziś rusza wypłata, tytułem zaliczek, 70 proc. należnych rolnikom płatności bezpośrednich.

Rusza szybko – w pierwszym dniu zaliczki mają trafić do ponad 77 tys. rolników, na konta będzie przesłanych 190 mln zł. W kolejnym dniu 70 tys. rolników otrzyma ok. 160 mln zł.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, a od początku grudnia będą płacone pełne stawki dopłat. Na zaliczki jest 10 mld zł, a pełna należność na dopłaty za kampanię 2018 to 14,8 mld zł.

Zaliczki mają otrzymać ci rolnicy, „dla których zakończone zostały kontrole administracyjne, uwzględniające także wyniki kontroli na miejscu w danym schemacie pomocowym”.

Dziś rozpoczyna się też przekazywanie całości (nie będzie zaliczek tych płatności, pomimo że UE zgodziła się na 85-proc. zaliczkową ich wypłatę) płatności ONW, rolnośrodowiskowych i rolno-środowiskowo-klimatycznych.

Więcej: Zaliczek płatności obszarowych z PROW nie będzie

O płatność ONW wystąpiło 750 tys. rolników, koperta finansowa na realizację tej płatności wynosi ok 1,3 mld zł. Na pozostałe płatności obszarowe z PROW pula wynosi 1,1 mld zł. Na zalesieniowe - 110,5  mln zł.

Prezes podała, że w pierwszym dniu realizacji wypłat ponad 50 tys. rolników otrzyma ok. 52 mln zł z ONW i 2 tys. rolników otrzyma blisko 12 mln zł tytułem pozostałych płatności obszarowych z PROW. 33 rolników otrzyma dziś płatności za zalesianie.

Nie podano, ile łącznie trafi do rolników tytułem dopłat jeszcze w 2018 roku, ani ile do końca tego  roku zostanie wypłacone tytułem płatności obszarowych należnych z PROW.

A  ile od 1 grudnia do końca roku wpłynie do rolników tytułem pełnych dopłat?

- Zaczniemy na pewno od pierwszego grudnia – mówi prezes. - Nie wiem, ile nam się uda wypłacić. Myślę, że jak podsumujemy... koniec listopada, na pewno też spotkamy się jeszcze w grudniu i powiemy, ile zaplanujemy. Na pewno tempo wypłat chcemy utrzymać jak największe w tej chwili.

 

 

 

×