Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Drugie wschody pszenicy

Autor:

Dodano:

Po opadach sprzed kilku dni można zaobserwować nowe wchody pszenicy. Młode siewki pochodzą z ziarniaków, którym nie udało się z powodu suszy na krótko po siewie wykiełkować.

W regionach gdzie susza najbardziej dała się we znaki siew zbóż odbywał się czasem w skrajnie trudnych warunkach. Były trudności w orce, a następnie w optymalnym doprawieniu gleby. Siano często w pył nie zważając na to, że w prognozach nie są zapowiadane opady. Wyjątkowy ciepły i raczej suchy październik poskutkował tym, że wschody bywały nierównomierne. W wielu regionach deszcz zanotowano dopiero pod koniec października. Pozwolił on na wykiełkowanie po niespełna miesiącu uśpionych w suchym podłożu ziarniaków. W efekcie w niektórych miejscach mamy rośliny będące w fazie 2-3 liścia, a pomiędzy nimi szpilkują kolejne rośliny. Dotyczy to głównie plantacji zakładanych w pierwszej dekadzie października.

Nierównomierność faz rozwojowych może nieco utrudniać wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, jednak w ostateczności dobrze, że obsada w tych miejscach będzie zachowana.

Pamiętajcie, że opady pobudziły także do kiełkowania wiele nasion chwastów. Warto jeszcze rozważyć zabieg herbicydowy. Warunki w najbliższym czasie będą ku temu sprzyjające. 

A jak wygląda sytuacja w Twoich oziminach? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Martwi Cię jakiś problem agrotechniczny? Skorzystaj także z indywidualnych porad, które będą udzielane w czasie konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, która odbędzie się już za 2 dni czyli 7 listopada w Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie.

Wybitni specjaliści będą do Waszych dyspozycji podczas dyżurów pełnionych przy „stolikach eksperckich”.

Nie zarejestrowałeś się jeszcze? Nie trać czasu!

Warunkiem uczestnictwa w Konferencji jest dokonanie wcześniejszej rejestracji online lub telefonicznej.

Zgłoszenia przyjmujemy do 5 listopada >>> Zobacz, jak się zarejestrować

Pełną agendę konferencji znajdziesz TUTAJ

×