Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ORLEN kupuje KAS mobilne laboratoria

Autor:

Dodano:

Trzy nowoczesne wozy laboratoryjne przekazał Krajowej Administracji Skarbowej paliwowy gigant - PKN Orlen. Mobilne laboratoria umożliwiają szybkie określenie składu ciekłych wyrobów energetycznych, w tym paliw ciekłych wwożonych do kraju oraz transportowanych na terenie Polski.

Jak informuje na swojej stronie koncern paliwowy, wartość jednego mobilnego laboratorium to około 1,5 mln zł. Specjalistyczne samochody wyposażone w sprzęt laboratoryjny są wykorzystywane przez Krajową Administrację Skarbową do działań kontrolnych. W 2017 roku PKN ORLEN przekazał już KAS dwa pojazdy tego typu, a w listopadzie br. zakupić zamierza następne dwa. Łącznie więc KAS będzie dysponowała siedmioma specjalistycznymi pojazdami, zasponsorowanymi przez Orlen.

-Wspieramy administracje rządową poprzez intensyfikację działań na rzecz ograniczenia szarej strefy. Zasady uczciwej konkurencji oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów ma dla na nas ogromne znaczenie. Dlatego liczymy, że najnowocześniejszy sprzęt przekazany przez PKN Orlen ułatwi dalsze ograniczanie nieprawidłowości rynkowych, a także pozwoli usankcjonować jak najwyższe normy na polskim rynku obrotu paliwami - komentuje Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

-Rynek paliwowy to jeden z priorytetowych obszarów z punktu widzenia uszczelnienia systemu podatkowego. Cieszymy się, że współpraca z przedstawicielami branży układa się bardzo dobrze, o czym świadczy choćby dzisiejsze spotkanie. Dziękujemy za przekazanie jednostkom Krajowej Administracji Skarbowej mobilnych laboratoriów. Dzięki takim specjalistycznym pojazdom możemy w dowolnym miejscu wykrywać nielegalne paliwo, które jest zagrożeniem nie tylko dla silników samochodowych, ale przede wszystkim dla uczciwej konkurencji na rynku paliw – powiedziała przy okazji przekazania pojazdów minister finansów, prof. Teresa Czerwińska.

W okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2018 r. dwa mobilne laboratoria wykorzystywane przez KAS zakwestionowały blisko 20 proc. wszystkich badanych próbek. Stwierdzono w nich niezgodność wartości parametrów uzyskanych w wyniku badania z wartościami wymaganymi przepisami dla deklarowanych towarów.

-Dzięki współpracy z PKN Orlen mamy możliwość korzystania z najnowocześniejszego sprzętu, który pomaga nam osiągać coraz lepsze wyniki w zwalczaniu szarej strefy na rynku paliw. Uszczelnienie sektora paliwowego ma wpływ na dochody podatkowe budżetu państwa, a te stale rosną – przyznaje szef KAS Marian Banaś.
W okresie styczeń - wrzesień 2018 r. dochody te były wyższe w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. o ok. 17,2 mld zł. W tej kwocie dochody z VAT to ok. 5,5 mld zł, a wpływy z akcyzy to prawie 2,4 mld zł.

×