Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Copa-Cogeca o europejskim sektorze wina

Autor:

Dodano:

Sytuacja w europejskim sektorze wina powróciła do normalności po historycznym spadku w 2017 roku.

Produkcja wina we Włoszech powróciła do średnich poziomów z ostatnich lat po tym jak w roku bieżącym odnotowano 16-procentowy wzrost zbiorów i wyniosła 49,5 milionów hektolitrów. Umożliwiło to krajowi utrzymanie pozycji światowego lidera produkcji. Co więcej, mimo że nie opublikowano jeszcze oficjalnych danych, zapasy wina zmniejszyły się znacząco w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Przewiduje się, że w pozostałych częściach Europy zbiory będą znacząco powyżej średniej zarówno, jeżeli chodzi o ilość, ale też, jakość, co kontrastuje z historycznie niskimi wynikami w roku ubiegłym.

Oczekuje się, że zbiory we Francji będą wyższe o 28 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem i o 6 proc. ze średnią z ostatnich 5 lat, przy zachowaniu wysokiej  jakości i jednolitości.

W Hiszpanii odnotowano wysoki poziom produkcji, która zwiększyła się o 33 proc., jak również wysoką jakość winogron. Problemem może być utrzymanie zeszłorocznego poziomu cen, jednakże niższe zapasy powinny w wystarczającym stopniu wpłynąć na utrzymanie dobrego poziomu cen dla producentów

W Niemczech oczekuje się znacznie wyższych zbiorów w całym kraju na poziomie 10.7 miliona hektolitrów, tj. o około dwóch milionów hektolitrów więcej, niż wynosi średnia pięcioletnia, a także o 44 proc. więcej niż w zeszłym roku. Tak znakomitego rocznika nie było od 1999 roku.

Portugalia jest jednym z niewielu krajów, w których w tym sezonie nie nastąpił wzrost. Oczekuje się, że produkcja spadnie w przybliżeniu o 20 proc., czyli do poziomu ok. 5,3 miliona hektolitrów. Spadek ilości nastąpił głównie na skutek poważnych ataków mączniaka rzekomego i oparzeń słonecznych. Mimo wszystko, jakość będzie doskonała.

Dla Austrii (3,2 mln hl - wzrost o 33 proc.) i Węgier (3,5 mln hl - wzrost o 35 proc.) wyniki również są pozytywne.

W Europie panowały niecodzienne warunki meteorologiczne. Wiele zbiorów przebiegło z opóźnieniem ze względu na bardzo gorący sierpień. Włochy w szczególności doświadczyły „odwróconego” sezonu. Początek sezonu wegetacyjnego winorośli rozpoczął się korzystnie, jednakże w późniejszym okresie wystąpiły nietypowe warunki atmosferyczne z przymrozkami, opadami i wysoką wilgotnością. Na początku roku wywołało to spadek oczekiwań, szczególnie na Południu. Jednakże brak deszczu w sierpniu skutkował zaistnieniem dobrych warunków fitosanitarnych, szczególnie w regionach północno-wschodnich. Pod względem pogodowym nastąpiło, zatem odwrócenie typowych warunków. Sektor wina będzie musiał szybciej dostosowywać się i korzystać z innowacyjnych technologii w celu radzenia sobie z takimi nietypowymi warunkami atmosferycznymi oraz dla dalszego rozwoju.

×