Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Maszyny rolnicze dziś i jutro - problemy, wyzwania i porady

Autor:

Dodano:

Za nami VI edycja konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie i zarazem pierwsza, na której goście mogli wziąć udział w bloku tematycznym poświęconym zagadnieniom związanym z techniką rolniczą.

Podczas debaty rozpoczynającej sesję poruszono temat kierunku rozwoju maszyn rolniczych, a przede wszystkim tendencji w budowie ciągników, kombajnów i maszyn uprawowych. To jednak nie wszystko; nie zabrakło kwestii tak istotnych jak sposoby finansowania coraz bardziej zaawansowanych technologicznie, ale przez to coraz droższych maszyn czy rentowności zakupu tego typu sprzętu rolniczego. 

Podczas debaty nie mogło zabraknąć problemu konkurencyjności na rynkach światowych europejskich firm produkujących maszyny rolnicze, szczególnie w kontekście wymogów dotyczących norm emisji spalin.

– Musimy dbać o środowisko i dotyczy to wszystkich rynków. Musimy stawić czoła problemowi zanieczyszczeń i ponieść w związku z tym pewne koszty, ponieważ podstawowe pytanie brzmi czy chcemy jeść tanio czy chcemy żyć i jeść - powiedział dr inż. Mirosław Czechlowski z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prof. Zbigniew Żebrowski, dyrektor w Instytucie Maszyn Roboczych Ciężkich Politechniki Warszawskiej odniósł się z kolei do tematu alternatywnych napędów maszyn rolniczych:

– wydaje się, że kierunek wyznaczył tutaj John Deere prezentując w 2007 roku ciągnik 7030 Premium z prądnicą wykorzystywaną do napędu narzędzi. Dwa lata później swoją propozycję pokazał Belarus, a w 2013 r. Fendt zaprezentował ciągnik X Concept z silnikiem elektrycznym o mocy  130 kW [...]. Napędy elektryczne są jednak cały czas w sferze badań, a dopracowanym rozwiązaniem są w tej chwili napędy hybrydowe. 

O trendach w rozwoju rolnictwa precyzyjnego mówił z kolei Jerzy Koronczok reprezentujący firmę 365 Farmnet:

– Systemy prowadzenia równoległego stały się już powszechne. Coraz popularniejsze są systemy zmiennego aplikowania środków do produkcji; myślę tu o zmiennym nawożeniu fosforowym, potasowym czy też wapnowaniu według analiz gleb i map zasobności. Dotyczy to również nawożenia nawozami azotowymi na podstawie map satelitarnych [...]. W przyszłości możemy się spodziewać rozwoju całego szeregu narzędzi, w tym aplikacji, które pomogą rolnikom różnicować informacje i wspomogą go właśnie w optymalnym wykorzystaniu środków produkcji.

Artur Szymczak, dyrektor zarządzający w firmie Kuhn zwrócił uwagę na wpływ zmiany pokoleniowej na wdrażanie nowych technologii do gospodarstw rolnych:

– młodzi rolnicy coraz częściej szukają nowych rozwiązań i inwestują; wykorzystują subwencje na zakup nie tylko maszyn, ale także nowych rozwiązań informatycznych tak, aby mieć większą wiedzę o produkcji i lepiej kalkulować koszty a tym samym lepiej prowadzić gospodarstwo. 

Ponadto w debacie udział wzięli prof. Jacek Przybył, dyrektor w Instytucie Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr Marek Balcerak z Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Michał Kamiński, menedżer rynku maszyn i urządzeń w Santander Leasing. Dyskusję poprowadził Karol Hołownia, szef działu techniki rolniczej magazynu Farmer i portalu farmer.pl.

Następnie porad dotyczących odpowiedniego doboru ciągnika dla gospodarstwa udzielił Artur Kabza, specjalista produktu w Massey Ferguson Poland w wystąpieniu pt. „Pięć kroków odpowiedniego doboru ciągnika do potrzeb klienta”.

Podczas sesji głos zabrał Jerzy Koronczok z firmy tworzącej oprogramowanie do kompleksowego zarządzania gospodarstwem. Przybliżył on główne zalety tego typu oprogramowania ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących sposobów automatycznej dokumentacji wszelkich prac polowych.

Trendy w projektowaniu nowoczesnych ciągników rolniczych i ich wpływ na wydajność i komfort pracy a także rentowność produkcji przedstawił dr inż. Mirosław Czechlowski, a o innowacyjnych rozwiązaniach w maszynach uprawowych w ostatnim wykładzie opowiedział prof. Jacek Przybył.

 Chociaż panel dotyczący techniki rolniczej odbył się w tym roku po raz pierwszy, to śmiało możemy mówić o sukcesie; cieszymy się dużym zainteresowaniem gości, którzy podkreślali przede wszystkim trafność tematów i fachową wiedzę prelegentów. Wiele konkretnych pytań do naszych ekspertów padło także w rozmowach "zakulisowych". Kolejna, VII już edycja konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, oczywiście z blokiem dotyczącym techniki rolniczej już za rok!

 

×