Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Aktywiści Greenpeace wspięli się na komin Elektrowni Bełchatów

Autor: Farmer.pl

Dodano: 27-11-2018 10:03

Dziś rano grupa aktywistów Greenpeace wspięła się na liczącą sto osiemdziesiąt metrów chłodnię kominową Elektrowni Bełchatów (woj. łódzkie), by zaprotestować „przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego”.

Jak informuje Greenpeace, w akcji biorą udział osoby z Polski, Austrii, Chorwacji, Indonezji, Niemiec, Szwajcarii i Węgier. W przededniu szczytu klimatycznego COP24, który już w niedzielę rozpocznie się w Katowicach, obrońcy środowiska domagają się od liderów politycznych odejścia od węgla i sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Greenpeace powołuje się na opublikowany w październiku br. specjalny raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, który jak czytamy w nadesłanym komunikacie: „nie pozostawia wątpliwości, że aby uchronić świat przed katastrofą klimatyczną, trzeba powstrzymać wzrost średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. W krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, oznacza to konieczność odejścia od spalania węgla do 2030 roku”.

W opinii organizatorów akcji w Bełchatowie, na Polsce jako gospodarzu szczytu klimatycznego ONZ spoczywa szczególna odpowiedzialność, tymczasem nasz rząd promuje „fałszywe rozwiązania i próbuje unikać odpowiedzialności za redukcję emisji gazów cieplarnianych”.
– Zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem COP24 Ministerstwo Energii przedstawiło projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. Projekt ignoruje zagrożenia i wyzwania wynikające z kryzysu klimatycznego i dowodzi, że minister Krzysztof Tchórzewski kompletnie nie rozumie zmian, jakie zachodzą w światowej energetyce. Zakłada m.in., że w 2030 r. wciąż 60 proc. energii elektrycznej produkowane będzie w Polsce z węgla, a w połowie lat trzydziestych niemal zupełnie zniknie z Polski przyjazna dla klimatu energia wiatrowa produkowana na lądzie. To tym bardziej absurdalne, że już teraz koszt produkcji energii w nowych elektrowniach wiatrowych w Polsce jest o ponad połowę niższy od kosztów energii wytwarzanej przez elektrownie węglowe – mówi Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

 

×