Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kto może przeprowadzić ubój zwierząt na użytek własny?

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 30-11-2018 10:58

Osoba przeprowadzająca ubój zwierzęcia na własny użytek musi posiadać ku temu stosowne kwalifikacje. Przypominamy w jaki sposób można je zdobyć i co grozi za wykonanie uboju przez osoby nieposiadające uprawnień.

W ostatnich dniach szeroko rozpisywaliśmy się na temat regulacji prawnych dotyczących uboju zwierząt na własny użytek. Poruszyliśmy także aspekt związany z kwestią włośnicy i poubojowego badania mięsa:

>>>>> Czytaj więcej: Ubój na własny użytek w strefach ASF i poza nimi

>>>>> Czytaj więcej: Nie zapomnij zbadać mięsa na obecność włośnia

Duże wątpliwości budzi również samo przeprowadzenia uboju w warunkach gospodarstwa. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają takie działanie, jednak jednym z jego warunków jest wykonanie uboju przez osobę posiadającą ku temu stosowne uprawnienia. W ostatnich miesiącach zmieniły się przepisy dotyczące ochrony zwierząt, w tym również zasady przeprowadzenia uboju zwierząt na własny użytek. Kto zatem może go przeprowadzić?

Jak określa aktualne prawo, ubój zwierząt kopytnych (świń, owiec, kóz oraz cieląt do 6 miesiąca życia) na własny użytek wymaga ukończenia specjalnego kursu organizowanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, lub posiadania udokumentowanej praktyki na stanowisku ubojowym (trwającej przynajmniej trzy miesiące) pod nadzorem osoby posiadającej przynajmniej trzy lata stażu pracy. W porównaniu z dotychczas obowiązującymi przepisami jest to spore ułatwienie: oprócz szkolenia teoretycznego wymagały one również wspomnianej praktyki. Dziś oba rozwiązania są fakultatywne.

Co grozi za dokonanie uboju przez osobę nie posiadającą kwalifikacji? Kary są niestety bardzo surowe. Za złamanie prawa grozi nam do 100 tys. zł grzywny, oraz kara nawet trzech lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy ubój był przeprowadzony ze szczególnym okrucieństwem kara ta może być zaostrzona nawet do pięciu lat.

Niestety problemem może być dostępność usług uboju świadczonych przez przeszkolone osoby. W niektórych regionach problem ten nie występuje, niemniej docierają do nas również sygnały, że w wielu częściach kraju trudno znaleźć osoby które są przygotowane do przeprowadzenia uboju.

A jak sprawa ta przedstawia się w Państwa regionie? Ile kosztuje przeprowadzenie uboju w gospodarstwie? Zapraszamy do dyskusji.

×