Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Bizon – historia kombajnów których miało nie być; odc. I, cz. 2/2 (wideo)

Autor: Karol Hołownia

Dodano: 30-11-2018 16:00

Z jakimi kombajnami musiał bezpośrednio rywalizować Bizon Super aby wprowadzono go do produkcji? Czy wiecie że w serwis tych maszyn był często realizowany drogą lotniczą? Dlaczego Bizon Super był do końca produkowany praktycznie w niezmienionej formie? Tych i wielu innych ciekawostek dowiecie się z drugiej części historii filmu o historii płockich kombajnów.


Nie będzie przesadą stwierdzenie, że kombajny Bizon – w tym przede wszystkim modele Bizon Super – zrewolucjonizowały żniwa, a tym samym w znaczącym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiego rolnictwa. Po mało wydajnej Vistuli, wprowadzenie Bizona Super było ogromnym przeskokiem w wydajności i jakości pracy. Jednak droga do skonstruowania nowego kombajnu i wdrożenia produkcji delikatnie mówiąc - nie była usłana różami. Jak to było i z jakimi problemami musiała borykać się fabryka i jej konstruktorzy i pracownicy – o tym dowiecie się od Pana Józefa Dębskiego, wieloletniego pracownika FMŻ i współkonstruktora kombajnów Bizon, a obecnie specjalisty ds. maszyn żniwnych marki New Holland.

Jubileusz 50-lecia powstania Bizona skłonił nas do opracowania cyklu materiałów, w których poruszamy kwestie związane z historią kombajnów, ale poruszymy również kwestie techniczne dotyczące poszczególnych podzespołów tych maszyn: silnika, układu żniwnego, elektrycznego, jezdnego itd. Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach pod filmem na stronie lub na naszym kanale YouTube. Najciekawsze z nich skierujemy do Pana Józefa, a odpowiedzi opublikujemy w kolejnych odcinkach. Dla autorów najbardziej interesujących, opublikowanych pytań, przewidujemy ciekawe upominki.

 Oto druga z dwóch części historii Bizona. (Zobacz też pierwszą część historii Bizona: Bizon – historia kombajnów których miało nie być; odc. I, cz. 1/2)

Kolejne odcinki będziemy publikowali co tydzień - w każdy piątek. W następnym (7 XII) poruszymy temat silników. Oglądajcie nas!

 

×