Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowoczesna odmiana - czyli jaka? O tym na konferencjach regionalnych "Farmera"

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 20-12-2018 09:41

To jeden z tematów, który będzie poruszany podczas VIII edycji regionalnych konferencji „Farmera” – Przez Innowacyjność do Sukcesu. Będzie mówił o nim prof. Sławomir Podlaski z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – ekspert hodowli roślin i nasiennictwa.

Podpowie on jak wybierać odmiany do siewu, czym powinna odznaczać się nowoczesna odmiana i na jakie cechy warto zwracać uwagę. Czy lepsze są zachodnie czy jednak te kreacje pochodzące z polskich hodowli?

Wybór konkretnej odmiany nie jest prosty. Na rynku jest bardzo dużo pozycji, począwszy od tych wpisanych do Krajowego Rejestru, po te ze Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). Te zarejestrowane w Polsce (zarówno krajowe i zagraniczne) są przebadane w naszych warunkach klimatyczno-glebowych. Warto zatem dokładnie sprawdzić wyniki badań np. Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, szukać odmian z Listy Odmian Zalecanych (dedykowanych dla konkretnego regionu), a analizować wyniki.

Na jakie cechy warto przede wszystkim zwracać uwagę? Numerem jeden jest plonowanie danej kreacji (wydajność i powtarzalność w latach). W drugiej kolejności zwykle patrzy się na jakość i podatność na choroby. Ważna jest też - w kontekście suszy jej przystosowanie do warunków glebowo klimatycznych, ale też i w wypadku ozimin – mrozoodporność.

Warto skorzystać z „porównywarki” wybranych cech jakościowych zamieszczonej na stronie Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, gdzie po wybraniu gatunku, grupy i cechy, znajdziemy najlepsze (według PDO) zestawienie.

Pamiętajmy, że nowa odmiana zawsze niesie za sobą postęp hodowlany i z zasady powinna być ona lepsza od swoich „starszych poprzedniczek”. Kwalifikowany materiał siewny z kolei jest zdrowy, wolny od zanieczyszczeń, ale też przede wszystkim ma wysoką zdolność kiełkowania.

Już możesz się zarejestrować na nasze regionalne konferencje – Przez Innowacyjność do Sukcesu. Zarejestrujesz się TUTAJ.

Przypominamy, że spotkania odbywają się w:
- Zamek Gniew, Gniew (woj. pomorskie) – 10 STYCZNIA
- Zamek Topacz, Ślęza (woj. dolnośląskie) – 15 STYCZNIA
- Uzdrowisko Wieniec-Zdrój, Wieniec Zdrój (woj. kujawsko-pomorskie) – 30 STYCZNIA
- Hotel Remes, Opalenica (woj. wielkopolskie) – 1 LUTEGO
- Hotel Artis, Sitaniec k. Zamościa (woj. lubelskie) – 5 LUTEGO
- Dwór Czarneckiego, Porosły-Kolonia k. Białegostoku (woj. podlaskie) – 26 LUTEGO
- Hotel Anders, Stare Jabłonki (woj. warmińsko-mazurskie) – 28 LUTEGO.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji online.

 

×