Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Oświadczenie rolników z województwa łódzkiego po rozmowach z ministrem rolnictwa

Autor:

Dodano:

Producenci trzody z powiatu piotrkowskiego, którzy po trzech zorganizowanych protestach spotkali się na rozmowach w MRiRW uważają, że resort niedostatecznie poinformował o dotychczasowych ustaleniach.

Rolnicy są zdania, że oficjalny komunikat ministerstwa rolnictwa dotyczący rozmów, zawierał wyłącznie stanowiska i poglądy strony rządowej, nie podając rzetelnych informacji tak co do przebiegu, jak i efektów odbytych rozmów. Stąd oświadczenie, jakie protestujący producenci trzody z woj. łódzkiego przesłali do naszej redakcji. Oto treść niniejszego pisma:

„W piątek 21 grudnia przedstawiciele Rolniczej Solidarności organizatorzy trzech protestów w województwie łódzkim spotkali się z Ministrem Rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Głównym tematem spotkania była bardzo trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej oraz ASF.
W odpowiedzi na pytanie rolników: „Czemu Polskę zalewa wieprzowina z Zachodniej Europy skoro w Polsce są dużo niższe ceny tuczników w skupie?”, usłyszeliśmy, że nasz kraj należy do Unii Europejskiej i każdy może sprzedawać, kupować tam gdzie chce. Jeżeli zakłady przetwórcze chcą kupować wieprzowinę na zachodzie nie można im tego zabronić.
Kolejnym poruszanym problemem było urealnienie kontroli podmiotów wprowadzających do Polski wieprzowinę z Zachodu. Okazuje się, że odpowiedzialne za to służby borykają się z dużymi problemami i na chwilę obecną Minister Rolnictwa nie jest w stanie przedstawić jakichkolwiek wyników przeprowadzonych kontroli.

Padła za to jasna deklaracja ze strony Ministra Ardanowskiego, że są przygotowywane rozwiązania prawne które ograniczą proceder tuczu nakładczego.Minister zadeklarował również, że w miesiącu styczniu rozpocznie się akcja mająca na celu radykalne ograniczenie populacji dzików na terenach zagrożonych przez ASF. Będzie ona polegała na organizowaniu na terenie kilku kół łowieckich jednego dużego polowania zbiorowego, natomiast rolnicy którzy nie dostali pieniędzy za wybite świnie w związku z panującym wirusem ASF mają je otrzymać w najbliższym czasie. Strony ustaliły, że rozmowy będą kontynuowane w połowie stycznia 2019r. Tym razem Minister Rolnictwa przyjedzie do Piotrkowa Trybunalskiego.”

- Dziwi nas również, że minister Ardanowski z jednej strony narzeka na rozbicie środowisk rolniczych i brak silnej reprezentacji w branży producentów trzody, z drugiej zaś w ciągu dwóch dni organizuje trzy spotkania dotyczące tych samych problemów w tej samej branży – mówi Janusz Terka, jeden z liderów łódzkich protestów pod Sulejowem, w Rawie Maz. i w Wieruszowie. - Przecież mamy te same postulaty i mogliśmy zasiąść przy jednym stole? Wciąż czekamy również na oficjalne stanowisko Zarządu rolniczej „Solidarności”. Wielu protestujących rolników liczyło i nad liczy na takie wsparcie.

 

×