Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: Prognoza spadku cen mleka surowego na początku 2019 r.

Autor: JK

Dodano: 28-12-2018 14:47

Na przełomie roku cena mleka w Niemczech wynosi około 35 eurocentów / kg. Jest to mniej niż rok wcześniej, gdy średnia wynosiła 38,5 eurocenta, ale więcej niż wynosi długoterminowa średnia, czyli około 32 do 33 eurocentów.

W pierwszych miesiącach roku 2019, zgodnie z szacunkami związku niemieckich rolników (DBV), należy oczekiwać spadku cen mleka uzyskiwanych przez producenta. Obecnie zarówno producenci mleka, jak i mleczarnie mogą uzyskać cenę producenta na poziomie 33 centów w całym 2019 roku, za pośrednictwem kontraktów futures na Terminbörse Leipzig (EEX).

Obecnie dostawy mleka w Niemczech są od 1 do 2 procent niższe niż rok wcześniej. Upał i susze latem pozostawiły pod tym względem wyraźny ślad. Ilość i jakość mleka ucierpiała z powodu długotrwałej suszy. Według DBV, jest mało prawdopodobne, że dostawy mleka będą gwałtownie rosnąć, aż do pierwszego pokosu na wiosnę 2019 r.

DBV wspiera strategię Komisji Europejskiej w zakresie postępowania z zapasami interwencyjnymi odtłuszczonego mleka w proszku. Po kryzysie mlecznym w magazynach interwencyjnych w 2017 r. pozostało około 380 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku. Dzięki agresywnej i skutecznej polityce marketingowej Komisji Europejskiej udało się zmniejszyć je w 2018 roku o ponad 270.tys. ton tych zasobów.

 

 

 

×