Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Bizon - jaki był oryginalny kolor kombajnów? Odc. 5 (wideo)

Autor: Farmer.pl

Dodano: 28-12-2018 18:10

Jaki był oryginalny kolor Bizonów z Płockiej Fabryki Maszyn Żniwnych? Czy jak głosi obiegowa opinia, różne barwy oznaczały zróżnicowane poziomy jakości? Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka o naszych rodzimych kombajnach.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że kombajny Bizon – w tym przede wszystkim modele Bizon Super – zrewolucjonizowały żniwa, a tym samym w znaczącym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiego rolnictwa. Po mało wydajnej Vistuli, wprowadzenie Bizona Super było ogromnym przeskokiem w wydajności i jakości pracy. Jednak droga do skonstruowania nowego kombajnu i wdrożenia produkcji delikatnie mówiąc - nie była usłana różami. Jak to było i z jakimi problemami musiała borykać się fabryka i jej konstruktorzy i pracownicy – o tym dowiecie się od Pana Józefa Dębskiego, wieloletniego pracownika FMŻ i współkonstruktora kombajnów Bizon, a obecnie specjalisty ds. maszyn żniwnych marki New Holland.

Jubileusz 50-lecia powstania Bizona skłonił nas do opracowania cyklu materiałów, w których zagłębiamy się w historię kombajnów, ale poruszymy również kwestie techniczne dotyczące poszczególnych podzespołów tych maszyn: silnika, układu żniwnego, elektrycznego, jezdnego itd. Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach pod filmem na stronie lub na naszym kanale YouTube. Najciekawsze z nich skierujemy do Pana Józefa, a odpowiedzi opublikujemy w kolejnych odcinkach. Dla autorów najbardziej interesujących, opublikowanych pytań, przewidujemy ciekawe upominki.

 Poniżej piąty już odcinek naszego filmu, z którego dowiecie się więcej o kolorach lakierów stosowanych w maszynach z Płocka. Wkrótce kolejne filmy, w których odpowiemy na niektóre Wasze pytania.

Zobacz też poprzednie części filmu:

Bizon – historia kombajnów których miało nie być; odc. I, cz. 1/2

Bizon – historia kombajnów których miało nie być; odc. I, cz. 2/2

Bizon - silnik SW 400 to mocna strona kombajnu, odc. II

Bizon - układ elektryczny. Po odbiór kombajnu z własnymi akumulatorami, odc. III

Bizon - układ jezdny. Skrzynia biegów to prowizorka na 30 lat, odc. IV

×