Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Uzupełniające nawożenie potasem ozimin

Autor: Anna Kobus

Dodano: 03-01-2019 13:35

Jeśli decydujemy się na wiosenne nawożenie potasem ozimin, taki zabieg należy przeprowadzić przed ruszeniem wegetacji. Pozwoli to na zwiększenie efektywności nawożenia tym składnikiem.

Rzepak na wytworzeni 4 ton nasion potrzebuje ponad 250 kg K2O. Natomiast  pszenica ozima dla plonu 8 ton ziarna od 130 do 190 kg K2O. Jeśli nie zaopatrzymy odpowiednio roślin w ten składnik, musimy liczyć się z redukcją plonu. Dlatgo pierwszym krokiem jaki powinniśmy zrobić to ustalić potrzeby pokarmowe dla naszej plantacji i prognozowanego plonu. 

Po określeniu zapotrzebowania rośliny na potas, w dalszym etapie postępowania należy się zastanowić, jaka będzie dostępność potasu z gleby, która wynika:

• z jego zasobności w glebie (na którą składa się potas z zasobów glebowych oraz zastosowanego składnika w okresie letnio-jesiennym),

• ilości składnika, która przykładowo uwolni się z zastosowanych nawozów organicznych lub naturalnych (słoma, gnojowica,obornik itp.),

• jak i warunków jego pobierania przez rośliny z gleby.

Jeśli po wykonaniu nawet uproszczonego bilans potasu, wychodzi nam, że potrzeby te nie będą zaspokojone, należy wykonać nawożenie uzupełniające w oziminach.

Brakującą pulę potasu należy uzupełnić wczesną wiosną (najlepiej jeszcze przed wiosennym ruszeniem wegetacji). Jednocześnie warto zaznaczyć, że takie nawożenie ozimin potasem można przeprowadzić w okresie zimowym. Generalnie prawo (nowa Dyrektywa Azotanowa) tego nie zabrania, pod warunkiem, że gleba nie jest zamarznięta, zalana wodą i nie ma okrywy śnieżnej.

Wczesny termin aplikacji nawozów potasowych jest bardzo ważny, gdyż rośliny rzepaku około 60 proc. potrzeb pokarmowych na ten składnik pokrywają z podglebia. Zatem wskazane jest, aby nawóz potasowy nie tylko się rozpuścił, ale również przynajmniej częściowo przemieścił w głąb gleby, a to wymaga zarówno odpowiedniej ilości opadów, jak i czasu.

Dzielenie dawek potasu na przedsiewną (50-75 proc. dawki całkowitej) i pogłówną (25-50 proc. dawki całkowitej), to także dość powszechna praktyka głównie w gospodarstwach położonych na lżejszych i przepuszczalnych stanowiskach, na których część potasu w okresie zimowym może ulec wymyciu. 

Więcej na ten temat przeczytacie w styczniowym numerze FARMERA, w artykule dr hab. Witolda Szczepaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego: „Potas na przedwiośniu”.

Autor spotka się także z Wami w 7 lokalizacjach, w którym odbędą się nasze Konferencje Regionalne– Przez Innowacyjność do Sukcesu. Jego wykład poświęcony będzie nawożeniu pszenicy ozimej. Zapraszamy!!

>>> Zobacz wideo: Wiosenne nawożenie pszenicy ozimej na konferencjach "Farmera"

Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś wybierz dla siebie lokalizację, a następnie zarejestruj się na stronie. Wstęp na Konferencję jest bezpłatny.

Przydatne linki:

>>> LOKALIZACJE

>>> REJESTRACJA

>>> PEŁNA AGENDA

Pierwsze spotkanie już 10 stycznia na Zamku w Gniewie! Serdecznie zapraszamy!

×