Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Plan odstrzału dzików popierany przez KE

Autor: PAP

Dodano: 11-01-2019 10:59

Komisja Europejska popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze - podało w piątek na stronie internetowej radio RMF. To niezbędny krok do ograniczenia agresywnego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE - informuje radio, cytując przedstawiciela KE.

- To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów - powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej o planach odstrzału dzików w Polsce.

Radio przypomina, że ASF to "wirusowa, zakaźna choroba", która jest "śmiertelna dla trzody chlewnej i dzików już spowodowała ogromne straty gospodarcze".

- Mamy do czynienia z bardzo agresywnym rozprzestrzenianiem się wirusa - usłyszała w piątek od jednego z urzędników KE dziennikarka RMF FM. - Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów - dodał przedstawiciel KE.

Radio wyjaśnia, że "to by oznaczało ogromne straty gospodarcze, gdyż eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z UE, którego Polska jest jednym z ważnych producentów". - Walka z ASF stała się dla Unii wręcz dramatycznie pilna, bo ASF zagraża produkcji mięsa wieprzowego w Polsce i w całej Unii - zaznacza RMF.

- Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia) - pisze radio. Przypomina równocześnie, że "przyjęto wówczas rekomendacje w sprawie +długoterminowego zarządzania populacją dzików+". - W dokumencie znajduje się jasne stwierdzenie, że populacja dzików rozwinęła się w niektórych krajach +w sposób niekontrolowany+ i jest istotną przyczyną +rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF+. Uzgodniono wówczas, że jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF jest +odpowiedni odstrzał dzików+ - czytamy w materiale RMF.

×