Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Polskie silosy od Feerum na Ukrainie

Autor: farmer.pl

Dodano: 11-01-2019 13:35

Feerum, producent kompleksowych elewatorów zbożowych w Polsce działający także na rynkach eksportowych, otrzymał zaliczkę w wysokości 15 proc. wartości umowy dotyczącej sprzedaży silosów zbożowych dla ukraińskiej firmy Epicentr K LLC z Kijowa o łącznej wartości blisko 50 mln euro.

Dwa duże kontrakty o łącznej wartości blisko 50 mln euro (ok. 210 mln zł) zostały zawarte pod koniec listopada 2018 r. i weszły w życie 20 grudnia 2018 roku, po otrzymaniu przez Spółkę pozytywnej decyzji KUKE o ubezpieczeniu należności z tytułu tych kontraktów. Spółka otrzymała zaliczkę w wysokości 5,3 mln euro (ok. 22,9 mln zł), z tytułu umowy o wartości 35,6 mln euro na poczet produkcji i dostawy kompleksów silosów zbożowych dla Epicenter K LLC. Termin realizacji umowy upływa 1 października 2019 r.

Feerum, w ramach swoich zobowiązań kontraktowych, zaprojektuje, wyprodukuje i dostarczy silosy do wskazanych lokalizacji na terenie zachodniej Ukrainy, a także zapewni serwis gwarancyjny
i szkolenie pracowników zamawiającego. Spółka nie będzie natomiast odpowiedzialna za montaż
i uruchomienie dostarczonych silosów.

W ostatnim czasie Ukraina zajmowała trzecią pozycję wśród rynków eksportowych firmy. W wyniku podpisanych umów wyjdzie na pozycję lidera wśród partnerów zagranicznych, poinformowano w komunikacie firmy Feerum.

- Realizacja tych kontraktów będzie miała istotny wpływ na wyniki finansowe Feerum, a skokowy wzrost przychodów Grupy będzie zauważalny już w 2019 roku – powiedział Daniel Janusz, prezes Feerum.

Umowa zostanie sfinansowana w schemacie tzw. „kredytu dostawcy”, dzięki ubezpieczeniu dostarczonym przez KUKE. W ramach tego schematu finansowania płatność 85 proc. ceny zostanie odroczona i nastąpi w półrocznych ratach płatnych w ciągu 5 lat po wykonaniu kontraktów przez Feerum. Firma natomiast będzie mogła sprzedać swoje niewymagalne należności z odpowiednim dyskontem na rzecz wybranego banku lub instytucji finansowej.

×