Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

2019 - Międzynarodowym Rokiem Okresowego Układu Pierwiastków Chemicznych

Autor:

Dodano:

Tablica Okresowa Pierwiastków Chemicznych jest jednym z najważniejszych osiągnięć nauki, opierają się na niej chemia oraz fizyka i biologia. W bieżącym, 2019 roku przypada 150. rocznica odkrycia układu Okresowego Pierwiastków przez Dmitrija Mendelejewa.

W związku ze 150. rocznicą odkrycia układu Okresowego Pierwiastków przez Dmitrija Mendelejewa Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ) i UNESCO ogłosiło rok 2019 "Międzynarodowym Rokiem Okresowego Układu Pierwiastków Chemicznych (IYPT2019)".

Inicjatywa IYPT2019 jest wspierana przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) we współpracy z Międzynarodową Unią Czystej i Stosowanej Fizyki (IUPAP), Europejskie Stowarzyszenie Nauk Chemicznych i Molekularnych (EuCheMS), Międzynarodową Radę Nauki (ICSU), Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) oraz Międzynarodową Unię Historii i Filozofii Nauki i Technologii (IUHPS). Ponadto uczestniczą w niej liczne organizacje z ponad 50 krajów świata.

W ciągu całego roku, w wielu krajach na świecie zaplanowano obchody i wydarzenia upamiętniające ten ważny dla nauki krok. W Polsce nie są zorganizowane wydarzenia z tej okazji.  

×