Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

20-lecie działalności Saaten-Union Polska

Autor:

Dodano:

Saaten-Union Polska na polskim rynku funkcjonuje już 20 lat dostarczając rolnikom sprawdzone odmiany roślin pochodzące od uznanych hodowców. Jubileusz to okazja do przedstawienia historii firmy, jej planów, strategii działania na przyszłość oraz oferty odmianowej na sezon 2019.

Etapy rozwoju firmy w Polsce, której początek datuje się na 1996 r. przedstawił Leszek Goliński – prezes zarządu Saaten-Union Polska na konferencji prasowej w Poznaniu. Jak wskazał, ważnym dla działalności spółki kamieniem milowym było założenie w 2003 roku Stacji doświadczalno-hodowlanej w Spytkówkach k. Racotu, skupiającej się na hodowli zbóż ozimych oraz rzepaku, organizacji dni pól oraz testowaniu zimotrwałości odmian.

Rok później w Wągrowcu (siedziba firmy) powstała nowoczesna hala produkcyjno-magazynowa wraz z pomieszczeniami biurowymi o wartości 2,3 mln euro. W lecie 2010 roku założona została nowa stacja hodowlano-nasienna NPZ-Lembke w Goli k. Gostynia, ukierunkowana na hodowlę nowych odmian rzepaku ozimego na potrzeby firmy Rapool (udziałowiec spółki).

W związku z rosnącymi potrzebami magazynowymi, w 2014 roku wybudowano nową halę produkcyjno-magazynową wraz z koszem przyjęciowym oraz linią do przerobu zbóż o wartości 1,33 mln euro. Dzisiaj Saaten-Union Polska zatrudnia 28 osób z czego 14 osób pracuje w stacjach hodowlanych, 6 osób stanowi zespół doradców handlowych, pozostałe 8 osób to pracownicy biurowi i administracyjni.

Firma stawia na rozwój hodowli odmianowej w Polsce, czego wyrazem jest zwiększenie wykorzystania możliwości operacyjnych stacji hodowlanych z początkowych 1 tys. poletek do obecnie ok. 10 tys. w każdej ze stacji.

W aktualnej ofercie Saaten-Union Polska znajduje się 111 odmian roślin rolniczych, w tym 67 populacyjnych: zbóż ozimych i jarych, roślin strączkowych i lnu oraz 14 mieszańcowych: żyta i pszenicy ozimej a także 30 odmian kukurydzy.

Spośród odmian kukurydzy szczególną uwagę zwrócono na:

W ofercie na sezon 2019 znajdują się również 4 odmiany soi o zróżnicowanej wczesności: od wczesnej Adsoy, przez średnio-wczesną Sculptor i średnio-późną Acardia, do późnej Coraline.

Na najbliższy sezon polecono: pszenicę ozimą Expo (E), zarejestrowaną w 2018 w Niemczech, charakteryzującą się bardzo wysokimi parametrami jakościowymi pszenic elitarnych, dobrym profilem zdrowotnościowym, szczególnie w odniesieniu do mączniaka i fuzarium oraz wyróżniającą się wśród pszenic zimotrwałością.

 Firma wprowadza nową markę Hyseed, pod która kryją się odmiany mieszańcowe. Nowym gatunkiem mieszańcowym wprowadzanym na rynek jest jęczmień ozimy - tu szczególnie firma poleca odmianę SU Hylona F1.

 Z odmian mieszańcowych żyta wskazywano na SU Promotor F1 – sprawdzającą się na typowych „Polskich glebach”. Nowością w ofercie pszenic mieszańcowych na sezon 2019 jest Hymalaya F1, nowo zarejestrowana w 2018 roku w Niemczech, najplenniejsza odmiana pszenicy ozimej o jakości „chlebowej” – „B”.”

Firma Saaten Union GmbH została założona w 1965 roku w Niemczech przez 7 średniej wielkości, prywatnych firm hodowlanych. Należą do nich:

- Struktura udziałowców do dnia dzisiejszego nie uległa zmianie. Firma współpracuje również z innymi hodowcami oraz firmami produkcyjnymi, mówił Wolfgang Glaser – dyrektor zarządzający Saaten Union GmbH na konferencji prasowej w Poznaniu.

Do udziałowców firmy należą:

Saaten Union GmbH posiada swoje oddziały w 9 europejskich krajach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Ukraina, Rosja). W 7 ściśle współpracuje poprzez Rapool-ring (Słowacja, Bułgaria, Kazachstan, Białoruś, Litwa, Łotwa oraz Estonia).

Obecnie realizowana jest strategia rozwoju pod nazwą SU 2020 polegająca na spełnianiu wymagań lokalnych rynków, czyli dopasowaniu gatunków i odmian w krajach, w których Saaten Union jest obecne. Oznacza to konieczność zwiększenia nakładów oraz przyspieszenie procesów hodowlanych w obrębie spółki.

 

×