Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Obniżenie VAT na owoce cytrusowe zagrożeniem dla polskiego rolnictwa

Autor:

Dodano:

To jeszcze etap prac wstępnych nad zmianami w opodatkowaniu podatkiem VAT, więc MRiRW zapewnia, że kontroluje sytuację i wszelkie słuszne postulaty zostaną uwzględnione.

Jeśli natomiast przygotowana przez Ministerstwo Finansów wersja nowych stawek podatkowych zyska akceptację, to np. wzrośnie stawka VAT na napoje zawierające „tylko” 20 proc. soku i spadnie stawka na sprowadzane do Polski owoce.

Więcej o projekcie:

Instytut Staszica: Podniesienie VAT na napoje owocowe uderzy w sadowników

Czerwińska: możliwe wypracowanie propozycji objęcia nektarów 8-proc. stawką VAT

Tymczasem KRIR sprzeciwia się zapowiadanemu obniżeniu stawek VAT na owoce nieprodukowane w Polsce, a producenci krajowych warzyw i owoców alarmują, że VAT w podwyższonej stawce na napoje zawierające sok zaszkodzi producentom, konsumentom, a nawet budżetowi państwa.

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej KRiRW przedstawiciele producentów owoców i warzyw alarmowali: 20 proc. soków w napojach to duża ilość, większa niż stosowana zazwyczaj w krajach zachodnich. Zbyt dużo soku warzywnego w napoju często w ogóle nie może się znaleźć, więc podwyższanie VAT na takie napoje jest błędem. Spada przy tym stawka VAT dla paluszków, chipsów, ciastek. Planowane zmiany przeczą zamiarom uproszczenia stawek VAT i spowodują, że sztuczne napoje będą sprzedawane na równi ze zdrowymi. Zyskają duże firmy, korporacje międzynarodowe, które mają dużą siłę przebicia. To mali producenci i przetwórcy płacą podatki w Polsce i dają utrzymanie rodzinom.

- Pozwólcie nam wypracować ten projekt, wtedy będziemy mogli dyskutować na temat poszczególnych elementów – studził temperaturę dyskusji wiceminister Rafał Romanowski.

Poseł Robert Telus uznał proponowane zmiany za szkodzące polskiemu rolnictwu i zaproponował przygotowanie dezyderatu do premiera, co wzmocni głos rolników w tej kwestii.

W burzliwym wystąpieniu Władysław Serafin – reprezentujący KZRKiOR i wskazujący, że odmawia się mu prawa do udziału w rozpoczynających się jutro obradach „Porozumienia Rolniczego” - uznał propozycję zmian VAT za wynik działania urzędniczego i antychłopskiego, „chyba” wymagający wyprowadzenia ludzi na ulice.

- Rozporządzenia są tak ustawiane, aby zniszczyć polski przemysł i rolnictwo – mówił Marcin Bustowski, przewodniczący ZZRR „Solidarni”, wskazując, że ostatnio niekorzystnie zmieniono też przepisy dotyczące sprzedaży ciągników, proponując zmiany w definicji maszyn, sprzyjające obcym producentom i „ABW powinna zbadać sprawę”.

 - Soki są robione z koncentratów i kosztują 7 zł za litr, a polski rolnik nie może sprzedać owoców za 30 gr za kg – mówił jeden z producentów.

Paweł Pudłowski, przewodniczący klubu Nowoczesna – obecny na posiedzeniu w zastępstwie – uznał, że podoba mu się szczerość tej dyskusji i chyba będzie bywał tu częściej.

Poseł Teresa Hałas i poseł Robert Telus wskazywali na zgodną krytykę przedstawicieli rolników, skierowaną wobec propozycji MF.

- Nie może być tak, że to wyszło z rządu, opinia publiczna jest zbulwersowana, a państwo zapowiadacie dalsze prace. Podwyższenie stawek VAT dla polskich rolników będzie bulwersujące, podobnie jak obniżenie VAT na produkty szkodliwe. Jestem daleki od teorii spiskowych, że było to robione pod korporacje, ale trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie dla takiej propozycji, jak przedstawiona – podsumował dyskusję poseł przewodniczący Jarosław Sachajko.

Przedstawiciel MF uznał wysłuchane wypowiedzi za nieuzasadnione.

- Ustawa jest przed zasadniczymi dyskusjami w rządzie – podkreślał i uznał dyskusję za jeden z elementów debaty. Dyskusja nie powinna być jednostronna – przekonywał. Zasadniczym celem zmian matrycy stawek Vat jest ujednolicenie, uproszczenie. Oczywistym jest, że pewne grupy tracą, inne zyskują, to kwestia wyważenia priorytetów: tworzymy prostszy system podatkowy, czy zostawiamy elementy, które temu przeczą - wskazywał. Matryca i wszystkie zmiany prowadzą do poprawy sytuacji gospodarstw domowych, ponieważ VAT to nie jest jeden element, ale obejmuje całość sytuacji gospodarczej. Z wyliczeń MF wynika, że gospodarstwa domowe zyskują na proponowanych zmianach, na uproszczeniu zyskują też przedsiębiorcy. Przedstawiciel MF nie podzielił obaw o słabe działanie prozdrowotne zmian. Napoje słodzone są szkodliwe, zmiana preferencji konsumentów w stronę napojów zawierających 100 proc. soku i nektarów o wyższej zawartości soków byłaby pożądana. Nie jest tak, że matrycą VAT niszczymy zdrowie, bo ludzie nie będą pić soków 20-proc., ale te soki nie są tak zdrowe, jak 100-proc. , które początkowo wyłącznie zamierzano objąć obniżoną stawką - mówił. Ta zmiana nie ma na celu zniszczenia polskiego sadownictwa poprzez to, że ludzie nie będą pić soków 20-proc, bo badania mówią, że preferencje przesuwają się w stronę soków 100-proc. i nektarów – wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa. Zasadne jest pytanie o konsumenta - podkreślał. Jak dodał, projekt jest efektem długi konsultacji międzyresortowych i społecznych.

W przedstawionym projekcie nie uwzględniono kwestii opodatkowania tuczu nakładczego.

 

 

 

 

×