Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Gospodarstwa opiekuńcze „strzałem w dziesiątkę”

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 01-03-2019 09:51

Kilkanaście gospodarstw w województwie kujawsko-pomorskim gości u siebie co dzień seniorów w ramach projektu „Opieka w zagrodzie”. Realizacją pomysłu gospodarstw opiekuńczych zainteresowała się nawet Komisja Europejska.

Projekt „Opieka w zagrodzie” jest adresowany do niesamodzielnych osób starszych, które pięć dni w tygodniu spędzają czas w tradycyjnym gospodarstwie rolnym, gdzie mogą liczyć na zajęcia zgodne z potrzebami i zainteresowaniami. Projekt jest kontynuacją cieszącego się dużym zainteresowaniem, realizowanego wcześniej programu „Zielonej opieki”, z którego skorzystało 225 starszych pań i panów. Twórcy projektu zostali laureatami Nagrody Marszałka Województwa 2018 w kategorii fundusze unijne. Źródłem finansowania obu edycji jest nasz Regionalny Program Operacyjny.

„Zielona opieka” była strzałem w dziesiątkę, przykładem dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej. To także właściwy kierunek myślenia o przyszłości wsi, która nie jest dziś już wyłącznie miejscem produkcji żywności. Cieszę się, że program jest kontynuowany – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, w komunikacie zamieszczonej na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.

„Opiekę w zagrodzie” gwarantuje obecnie 14 gospodarstw opiekuńczych w powiatach brodnickim, golubsko-dobrzyńskim, lipnowskim, rypińskim, sępoleńskim, świeckim, tucholskim, wąbrzeskim, włocławskim i żnińskim. Od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie przebywa w nich obecnie 75 seniorów. Projekt ruszył 15 lutego i potrwa do 14 sierpnia. Trwa już jednak rekrutacja na kolejne turnusy, które odbywać się będą w trybie ciągłym do 14 sierpnia 2020 roku.

Powodzenie projektu spotkało się z zainteresowanie Komisji Europejskiej. Przed kilkoma dniami w Urzędzie Marszałkowskim i gospodarstwach, które uczestniczą w projekcie gościły trzy przedstawicielki Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE, by na własne oczy przekonać się, gdzie tkwi źródło sukcesu projektów dotyczących gospodarstw opiekuńczych.

×