Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

WTO: USA wygrywają spór o dotacje do zboża

Autor:

Dodano:

USA wygrały przed Światową Organizacją Handlu (WTO) spór z Chinami w o zwiększenie dopłat rolnych. W 2016 r. Waszyngton złożył w WTO skargę w sprawie niesprawiedliwych warunków handlu ryżem, pszenicą i kukurydzą.

Według Waszyngtonu, w samych tylko Chinach w 2015 r. wypłacono około 100 mld dolarów w postaci dotacji na rolnictwo więcej niż byłoby to możliwe na warunkach przystąpienia Chin do WTO w 2001 r.

Trybunał arbitrażowy WTO potwierdził teraz zastrzeżenia USA. Wskazał również, że nie zajmował się dopłatami do kukurydzy, ponieważ Chiny anulowały subsydia, zanim USA złożyły pozew. Obie strony mogą zakwestionować decyzję WTO w ciągu 60 dni.

Przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer i sekretarz rolnictwa USA, Sonny Perdue, z zadowoleniem przyjęli "znaczące zwycięstwo". USA spodziewają się, że Chiny szybko spełnią swoje zobowiązania wobec WTO.

Konflikt handlowy między dwiema największymi gospodarkami na świecie podsycił obawy przed załamaniem gospodarki. USA i Chiny zostały ukarane cłami karnymi na towary o wartości przekraczającej 360 mld dolarów.

 

×