Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Włochy: Mafia coraz silniej wchodzi w rolnictwo

Autor: JK

Dodano: 04-03-2019 09:43

Szacowany efekt działalności włoskiej agromafii w 2018 roku wynosi około 24,5 mld euro.

Przestępczość zorganizowana we Włoszech wciąż świetnie rozwija się w rolnictwie i sektorze żywnościowym. Według raportu agromafia, opublikowanego przez największe stowarzyszenie rolnicze Coldiretti, w ciągu ostatniego roku agromafia zwiększyła swoją działalność.

Szacowany wolumen działalności agromafii w 2018 r. wynosił około 24,5 mld euro, czyli o 12,4 proc. więcej niż przed rokiem. Tak, więc na machinacje przestępcze najwyraźniej nie wpłynęła stagnacja włoskiej ani międzynarodowej gospodarki. Według raportu postępuje internacjonalizacja oszustw i rośnie poziom wiedzy oszustów.

Ponadto na wzrost przestępczości wpływa coraz więcej etapów łańcucha produkcji i sprzedaży. Działania kryminalne nie tylko wpłynęły na produkcję i przetwórstwo owoców i warzyw oraz mięsa i ryb; W raporcie potwierdzono coraz więcej kradzieży i nielegalnej sprzedaży pojazdów rolniczych i żywego inwentarza.

- Oprócz oszustw pojawia się coraz więcej przypadków wymuszeń, prania brudnych pieniędzy, piractwa produktowego i dyktatów cenowych, agromafia stała się znacznie bardziej złożona i wyrafinowana - powiedział prezes stowarzyszenia Coldiretti. Wezwał też do dalszego zaostrzenia instrumentów prawnych i zachowania czujności. Innowacje technologiczne i nowe globalne systemy produkcji i dystrybucji sprawiły, że oszustwa w branży spożywczej stały się jeszcze bardziej niebezpieczne.

 

×