Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ukraińska firma drobiarska otrzyma 100 mln euro pożyczki

Autor:

Dodano:

Według doniesień mediów, MHP, wiodący producent mięsa drobiowego na Ukrainie otrzyma z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) pożyczkę w wysokości 100 mln euro na zakup słoweńskiego producenta mięsa Perutnina Ptuj. Przejęcie tego producenta umożliwi MHP Agro Holding dalsze rozszerzanie działalności w Unii Europejskiej.

Krytycy ostrzegają przed nieograniczonym bezcłowym importem filetów z kurczaka do UE tylnymi drzwiami. Ukraiński producent dotychczas uniknął ceł ze względu na eksport części piersi z niewielkiej części skrzydła (z kośćmi), na które nie ma opłaty w ramach strefy wolnego handlu (DCFTA). Po filetowaniu w UE mięsa kurczaka z kośćmi, z Ukrainy trafia ono, jako tani towar na rynek unijny.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Drobiu (AVEC) jest „zdumione” decyzją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz jej uzasadnieniem, które brzmiało następująco: „Przyczyną udzielenia pożyczki jest nabycie większościowego pakietu Perutnina Ptuj za pośrednictwem MHP Group celem finansowania i wspierania jej w strategii rozszerzenia działalności w UE."

 

×