Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Czy wyższa podaż mleka wpłynie na ceny?

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 11-03-2019 07:45

Na europejskim rynku mleka obserwowana jest tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o podaż surowca. Pytanie, czy te zmiany będąca tyle duże, aby wpłynąć negatywnie na ceny w skupie.

O komentarz do sytuacji na rynku mleka poprosiliśmy Pawła Wyrzykowskiego, analityka rynków rolnych w BGŻ BNP Paribas.

- Początek 2019 r. przyniósł stabilizację cen skupu mleka w Polsce, podczas gdy w trzech poprzednich latach ceny skupu między grudniem a styczniem obniżały się średnio o prawie 4 proc. Ta dość zaskakująca tendencja związana była z sytuacją na rynku międzynarodowym. Trudne warunki pogodowe w Oceanii wpłynęły na stan pastwisk i w konsekwencji zrodziły obawy co do wielkości produkcji mleka w tym rejonie. Tę sytuację dobrze oddają wyniki ostatnich aukcji na nowozelandzkiej giełdzie, gdzie indeks cen przetworów mleczarskich rósł przez siedem notowań z rzędu między 20.11.2018 a 5.03.2019 o 24 proc. – informuje Wyrzykowski.

Zdaniem analityka, dodatkowym czynnikiem, który wpływał na nastroje przetwórców mleka w UE były topniejące zapasy odtłuszczonego mleka w proszku, skupionego w ramach skupu interwencyjnego w latach 2015-2017.

- W najbliższych miesiącach, w przypadku producentów mleka w Polsce, należy jednak oczekiwać spadków cen mleka w skupie, które będą spowodowane rosnącą podażą mleka na rynku unijnym, tym bardziej, że warunki pogodowe mogą sprzyjać wcześniejszym wzrostom pastwisk, a tym samym zwiększeniu produkcji mleka – uważa Wyrzykowski.

×