Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Notowania rynku wieprzowiny: ceny żywca minimalnie rosną

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 12-03-2019 10:28

Pomimo stagnacji na rynku niemieckim, w krajowych skupach da się odczuć niewielkie ożywienie. Niestety podwyżki jakie zaobserwowaliśmy w ostatnich dniach nie są znaczące.

Na rynku niemieckim od ponad miesiąca obserwujemy stagnację cen tuczników. Naturalnie przełożyło się również na rynek polski. Niemniej w ostatnich dniach w części krajowych skupów odnotowaliśmy niewielki wzrost cen. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów skupujących świnie w wadze żywej. W przeciągu ostatnich siedmiu dni ceny żywca wieprzowego podskoczyły przeciętnie o 3 grosze. Średnia cena skupu wynosi obecnie 3,97 zł netto za kilogram, a ceny wahają się w granicach 3,60 - 4,35 zł netto za kilogram.

Śladowy wzrost cen odnotowano również w przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za półtusze w klasie E krajowe skupy płacą przeciętnie 5,23 zł netto za kilogram, czyli o 1 grosz więcej niż tydzień temu. Ceny wahają się w granicach 5,02 - 5,45 zł netto za kilogram.

Choć niemiecka giełda stoi w miejscu jak zaklęta, ożywienie obserwujemy na innych europejskich rynkach. Na koniec lutego, cena świń w Hiszpanii była o ponad 5 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. Ożywienie obserwujemy również w Belgii, czy krajach bałtyckich. Czy jest to początek końca kryzysu, z jakim unijni producenci borykają się od półtora roku? O tym prawdopodobnie przekonamy się już wkrótce.

×