Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

PZHiPBM szkoli hodowców i producentów żywca wołowego

Autor:

Dodano:

Tegoroczną edycję szkoleń dla hodowców realizowanych pod hasłem „Hoduj z głową – szkolenia dla hodowców i producentów żywca wołowego” Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego realizuje aż w 16 lokalizacjach.

Jedno ze szkoleń odbyło się 20 marca w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym MODR, Oddział Poświętne. W spotkaniu uczestniczyli członkowie PZHiPBM, niezrzeszeni hodowcy i producenci żywca wołowego.

Na wstępie Prezes PZHiPBM Jacek Zarzecki mówił o aktualnej sytuacji w branży po zaistniałej w ostatnim czasie kryzysowej sytuacji w sektorze mięsnym. Prezes przedstawił również działania podejmowane przez PZHiPBM, mające na celu poprawę wizerunku polskiego sektora mięsnego.

- Naszym zadaniem jest nie tylko przeciwdziałanie zaistniałemu kryzysowi, ale również pokazanie konsumentom, że jesteśmy transparentni i podejmujemy działania mające na celu wyeliminowanie takich nielegalnych praktyk, bo to właśnie konsumenci decydują o tym, czy wołowina jest kupowana i spożywana – mówił Jacek Zarzecki.

W tej sprawie głos zabrał również obecny na spotkaniu Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego – Jerzy Wierzbicki.

- Unia Europejska nie akceptuje programów, które mają zwiększyć produkcję. Postawiliśmy więc na strategię mającą na celu zwiększenie rentowności produkcji poprzez zwiększenie ceny i obniżenie kosztów produkcji. Wpisuje się w to program wsparcia do zakupu buhajów hodowlanych w ramach pomocy de minimis –informował Jerzy Wierzbicki.

W dalszej części spotkania prof. Zenon Nogalski z Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawił czynniki warunkujące produkcję wysokogatunkowej wołowiny kulinarnej. Ciekawą propozycją było opasanie razówek, które oprócz wartości rzeźnej stanowią również źródło cieląt do dalszego opasu.

Na szkoleniu nie mogło zabraknąć tematu związanego z żywieniem bydła mięsnego, który zaprezentował dr Andrzej Łozicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wykładowca podkreślał, że dawka pokarmowa musi być zróżnicowana w zależności od rasy oraz fazy opasu bydła.

Z kolei dr Marcin Gołębiewski również z SGGW w Warszawie omówił zasady tworzenia grup producenckich w środowisku hodowców i producentów bydła mięsnego.

Na spotkanie przybyli również przedstawiciele regionalnych Biur Wsparcia Inwestycyjnego ARIMR, przedstawiając możliwości pozyskania środków finansowych z PROW na rozwój hodowli i produkcji bydła mięsnego w 2019 roku.

Na zakończenie spotkania przeprowadzono degustację potraw sporządzonych na bazie kulinarnego mięsa wołowego. Zarówno część szkoleniową jak też degustację sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.

×