Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Najlepsi rolnicy - hodowcy bydła nagrodzeni na I Podlaskiej Gali Mlecznej

Autor: PAP

Dodano: 22-03-2019 08:44

Ponad 40 najlepszych rolników - hodowców bydła i producentów mleka odebrało w czwartek nagrody podczas I Podlaskiej Gali Mlecznej w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku. Mleczarstwo jest w Podlaskiem jedną z kluczowych dziedzin gospodarki.

Rolników (po trzech najlepszych z każdego z 14 powiatów) uhonorowała Polska Federacja Producentów Bydła i Hodowców Mleka, wspólnie z wchodzącym w jej skład Podlaskim Związkiem Producentów Bydła i Hodowców Mleka.

Gala odbyła się pod patronatem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Wojewoda Paszkowski oraz podlaski poseł PiS, były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel odebrali od federacji wyróżnienia za dotychczasową współpracę i wspieranie działań na rzecz mleczarstwa.

Wiceprezydent Federacji Krzysztof Banach powiedział, że podlaski związek jest największym takim związkiem w kraju - skupia ponad 3 tys. producentów. Wskazał, że w Podlaskiem produkowana jest jedna trzecia całej produkcji mleka w Polsce, tu działają najlepsze krajowe spółdzielnie mleczarskie. W 2018 r. w Podlaskiem hodowano ponad 160 tys. krów mlecznych - wskazał. Mówił również o rozwiniętym rynku prywatnych firm współpracujących z rolnictwem.

Banach przypomniał, że związek obchodził jesienią 2018 r. 25-lecie istnienia. - Ja myślę, że w hodowli zrobiliśmy dużo przez te 25 lat. Jest jeszcze przed nami dużo do zrobienia, to jest inny fakt. Bo dzisiaj w hodowli dzieje się tak, jak w motoryzacji - mówił. Tłumaczył, że przybywa nowych dziedzin, rosną wymagania hodowców, rozwija się technologia.

Wojewoda podlaski uważa, że dokonania podlaskich hodowców bydła mlecznego są "godne podziwu i uznania". - Jesteśmy tutaj takim przykładem, jak można wykorzystać te szanse, które były, jak można się zorganizować, jak można podnieść coś na poziom światowy - mówił.

Wojewoda wskazał przy tym, że rolnictwo rozwija się, a rolnicy dysponują coraz bardziej nowoczesnymi maszynami i urządzeniami. Potrzebne są jednak do tego - jak mówił - dobre drogi lokalne. Przypomniał, że z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na 2019 r. na drogi lokalne Podlaskie ma do dyspozycji rekordową kwotę ponad 300 mln zł. Mówił, że te pieniądze powinny być wykorzystane do "harmonijnego" rozwoju regionu.

Krzysztof Jurgiel, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa oceniał, że obecna sytuacja na rynku mleka jest "dość stabilna", z ceną ok. 1,4 zł za litr mleka w skupie.

- Trzeba ciągle czuwać, uważać, bo dekoniunktura może nastąpić. Od tego jest właśnie rząd, po to też jest Komisja Europejska, żeby przyjmować pewne instrumenty stabilizujące i na tym rynku udało się doprowadzić do takiej na dzień dzisiejszy stabilizacji - mówił Jurgiel. Zachęcał rolników i organizacje do dyskutowania, opiniowania przyszłych rozwiązań i nowych programów na nową unijną perspektywę finansową.

×