Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

UE: Niewielki spadek pogłowia bydła

Autor:

Dodano:

Pogłowie bydła w Unii Europejskiej zmniejszyło się nieznacznie pod koniec 2018 r. W porównaniu z rokiem poprzednim wynosiło 87,5 mln sztuk, czyli o 1,5 proc. mniej.

W europejskim rankingu Francja nadal przewodzi liście krajów o największym pogłowiu, około jedna piąta zwierząt w UE jest tam utrzymywana. Na drugim miejscu są Niemcy z udziałem 14 proc. całkowitym pogłowiu europejskiej.

 Zaobserwowano wyraźne spadki pogłowia we Włoszech, krajach bałtyckich, w Szwecji, a szczególnie wyraźnie w Holandii. Od 2018 r. producenci mleka w Holandii mają do czynienia z kwotą fosforanową. Ograniczenie ilości fosforanu ma podobny efekt ograniczający produkcję, jak wcześniejsza kwota mleczna. Prawa do kwoty fosforanów są warte około 4 do 5 tys. euro na krowę. Hodowla bydła mlecznego w Irlandii i Polsce nadal się rozwija.

Przy szacowanej łącznej ilości wołowiny wyprodukowanej w 2018 r. w UE  na 8,21 mln ton, wynik z 2017 r. roku został przekroczony o 1,7 proc. W 2019 r. większość ekspertów rynkowych spodziewa się redukcji produkcji dla UE. Przyczyną silnego wzrostu w 2018 r. były głównie znacznie większe uboje krów i cieląt. Przy szacunkowej wartości 8,03 mln ton produkcja UE powinna w tym roku spaść o około 2 proc. Prognozy dotyczące produkcji wołowiny są różne w poszczególnych krajach.

Jeśli chodzi o ceny dla producentów, oczekuje się, że za krowy rzeźne otrzymają oni wyższe ceny w 2019 r. niż rok wcześniej. Ceny młodych byków powinny się utrzymać.

Głównym źródłem niepewności dla dalszych zmian cen i rynku jest zbliżający się brexit, dotyczy to zwłaszcza w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Spodziewane są tam słabsze ceny bydła, przede wszystkim, dlatego, że funt osłabł stosunkowo mocno w stosunku do euro.

×