Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Bezpieczna drabina, czyli jaka?

Autor:

Dodano:

Drabina to niezbędne narzędzie właściwie w każdym gospodarstwie. Nie każdy jednak wie, że od początku 2018 roku obowiązuje aktualizacja Polskiej Normy PN-EN 131, której wymagania muszą spełniać drabiny stosowane do użytku profesjonalnego. Jasne wymagania stawia drabinom także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; w ponad trzystu przypadkach na dwa tysiące upadków osób z wysokości w 2017 przyczyną okazał się niewłaściwy stan techniczny drabin.

Zgodnie z nowym zapisem, każda drabina przenośna wyższa niż 3 m musi być wyposażona w dodatkowy stabilizator. Dodatkowo, wszystkie stopy drabiny powinny mieć zamontowane ryflowane wkładki z materiału antypoślizgowego.

Z racji faktu, że do wielu upadków z wysokości dochodzi poprzez zły stan techniczny drabin lub ich niedostosowania do aktualnych norm bezpieczeństwa, również KRUS sformułował kryteria, jakie powinna spełniać bezpieczna drabina. Powinna być ona:

– wykonana z mocnych podłużnic w rozstawie nie mniejszym niż 28 cm;
– solidna, ze szczeblami o przekroju prostokątnym wpuszczonymi w podłużnice
– w odstępach nie większych niż 30 cm;
– wyposażona w zabezpieczenia w postaci gumowych nakładek lub stalowych ostróg,
zapobiegające przesuwaniu się po podłożu;
– zaopatrzona na górze w haki zaczepowe zabezpieczające przed przechyleniem,
odchyleniem do tyłu oraz obsunięciem;
– odpowiednio wysoka, tak aby wystawała co najmniej 0,75 m nad powierzchnię
wchodzenia;
– niewadliwa, bez uszkodzeń eksploatacyjnych, w dobrym stanie technicznym;
– wyposażona w dodatkowe uchwyty służące przytrzymaniu;
– oznaczona przez producenta znakiem bezpieczeństwa CE.

KRUS formułuje również zasady bezpiecznego korzystania z drabin, do których należy m.in. oczyszczanie jej z błota. Przy korzystaniu z drabin przenośnych ważne jest, aby  kąt nachylenia drabiny nie przekraczał 65 st.-75 st. ze względu na możliwość odchylenia do tyłu i przewrócenia się jej. Z kolei zbyt poziomo ustawiona drabina grozi załamaniem się jej pod ciężarem. 

Przykładem drabin spełniających nowe wymagania są np. nowe produkty Würth. Dostępne są także części zamienne do drabin oraz osprzęt dodatkowy. Oferta niemieckiego producenta została wzbogacona m.in. o wielofunkcyjną drabinę z platformą, aluminiową drabinę wielofunkcyjną i aluminiową drabinę teleskopową. Pierwsza z nich dzięki kompaktowej budowie nadaje się do przewożenia w bagażnikach samochodów osobowych. Może być stosowana jako podest roboczy, drabina przystawna oraz wolnostojąca. Posiada mechanizm automatycznego blokowania przegubów. W drabinie zastosowano antypoślizgowe ryflowanie szczebli i stóp. W zestawie z drabiną jest dwudzielna platforma robocza o bezpiecznej, antypoślizgowej, szorstkiej powierzchni.

Aluminiowa drabina wielofunkcyjna to jedna drabina do wielu zastosowań – zarówno jako drabina przystawna, jak i wolnostojąca. Dzięki specjalnym profilom aluminiowym nośność drabiny jest wysoka przy jednoczesnym zachowaniu wygody transportu oraz redukcji obciążenia dla obsługującego. Dostępne są 3 wersje produktu, z różną liczbą szczebli: 3x8, 3x10, 3x12. Dodatkowo, w samodzielnym elemencie przystawnym ryflowanie szczebli jest obustronne. Oznacza to, że drabinę można postawić jednym lub drugim końcem na podłożu, zachowując pełne bezpieczeństwo.

Aluminiową drabinę teleskopową można stosować na różne sposoby – jako podest roboczy, drabinę przystawną czy wolnostojącą. Posiada aluminiowe, lamelowe przeguby i blokady, które samodzielnie blokują drabinę we właściwym położeniu. Drabinę wyróżnia także antypoślizgowe ryflowanie szczebli oraz konstrukcji stóp. Zmienna długość nóg pozwala na używanie jej na nierównym podłożu, np. na schodach, zachowując pełne bezpieczeństwo. Dostępne są 4 wersje produktu, z różną liczbą szczebli: 4x3, 4x4, 4x5, 4x6.

×