Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rekordowe podwyżki cen tuczników na rynku niemieckim

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowanie niemieckiej dużej giełdy przyniosło gigantyczny wzrost cen tuczników. Po raz ostatni tak duże podwyżki obserwowaliśmy pięć lat temu.

Koniunktura na rynku żywca wieprzowego rozkręca się na dobre. Po dwóch tygodniach wyraźnych podwyżek, wczorajsze notowanie przyniosło wręcz rekordowy wzrost cen. Podskoczyły one o 10 eurocentów, co oznacza, że za półtusze o mięsności 56 proc. niemieckie rzeźnie oferują dostawcom stawki na poziomie 1,60 euro za kilogram. To jeszcze daleko do rekordowych poziomów, pamiętajmy jednak, że po raz ostatni z tak wysokimi cenami mieliśmy do czynienia we wrześniu 2017 roku. Tak duży wzrost cen jest zjawiskiem niespotykanym od 5 lat. Po raz ostatni tak duże podwyżki obserwowaliśmy w marcu 2014 roku.

Co wspomniane podwyżki oznaczają dla krajowych producentów żywca? Przewidujemy, że w najbliższych dniach ceny skupu tuczników podskoczą w naszym kraju średnio o 40 - 45 groszy. Oznacza to, że ceny żywca powinny zbliżyć się do poziomu 4,70 - 4,80 netto za kilogram, zaś ceny półtusz w klasie E przekroczyć powinny granicę 6 zł za kilogram netto. Przynajmniej części producentów pozwoli to zarabiać na produkcji żywca, będą oni mogli zatem zacząć odrabiać poniesione w minionych miesiącach straty.

Co przyniosą kolejne tygodnie? Rynek wieprzowiny jest naturalnie nieprzewidywalny, niemniej istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawia się kolejne  (choć pewnie już nie tak spektakularne) podwyżki cen. O ile jeszcze przed kilkoma tygodniami eksperci wypowiadali się dość ostrożnie, to w ostatnim czasie słyszymy głosy mówiące o tym, że w tym roku ceny tuczników mogą przekroczyć historyczne maksima.

>>>>> Czytaj więcej: Ekspert Credit Agricole: Ceny tuczników mogą przekroczyć historyczne maksima

 

×