Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KE: Cła antydumpingowe na nawozy azotowe

Autor:

Dodano:

KE przedstawiła dokładniejsze dane na temat poziomu ceł antydumpingowych, które zostaną nałożone na przywóz mocznika i azotanu amonu z USA, Rosji oraz Trynidadu i Tobago. Ostry protest przeciwko taryfom pojawił się niedawno w unijnych komitetach stowarzyszeń rolników (COPA) i spółdzielni (COGECA).

W zależności od firmy, w przypadku dostaw rosyjskich planowane są taryfy karne w wysokości od 31,9 do 39,3 proc. Oczekuje się, że USA zapłacą 22,6 proc. za eksport do Unii Europejskiej, a Trynidad i Tobago 16,3 proc.

Według KE stawki te odpowiadają „marginesowi szkody” poniesionemu przez UE w wyniku przywóz z państw trzecich. Środki antydumpingowe mogą już wejść w życie 13 kwietnia.

Władze UE wszczęły dochodzenie antydumpingowe w sierpniu 2018 r po złożeniu skargi przez Europejską Federację Nawozów w czerwcu 2018 r.

Wcześniej KE przeprowadzała kontrole dostaw w okresie od lipca 2017 r. do czerwca 2018 r. Cła karne wobec Rosji opierają się między innymi na różnicach wynikających z porównania odpowiedniej ceny krajowej i ceny eksportowej.

Również w odniesieniu do USA zarzut dumpingu opiera się na porównaniu cen krajowych z ceną ex-works (z zakładu, wymienionego miejsca) przy wywozie produktów do UE. Te ostatnie były znacznie niższe od cen krajowych w USA.

KE uważa zarzuty wobec karaibskiego państwa Trynidadu i Tobago za zbyt niskie ceny ex-works w stosunku do kosztów. Według władz wiarygodne dane dotyczące cen krajowych nie były dostępne.

×