Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tuczniki znów drożeją. Ceny wzrosły nawet o złotówkę

Autor:

Dodano:

Zgodnie z oczekiwaniami w ostatnich dniach odnotowaliśmy wzrost cen żywca wieprzowego. Nikt jednak nie spodziewał się chyba aż tak dużych podwyżek - w niektórych zakładach ceny tuczników wzrosły nawet o złotówkę.

Od kilu tygodni na rynku trzody chlewnej obserwujemy trend zwyżkowy. Po zeszłotygodniowej podwyżce cen w Niemczech (+10 eurocentów), oczywiste stało się, że również w naszym kraju zaobserwujemy wzrost cen. Mało kto spodziewał się jednak, że będą one aż tak spektakularne. W porównaniu z zeszłym tygodniem, niektóre zakłady ubojowe podniosły cenę nawet o złotówkę.

Średnia cena tuczników w wadze bitej cieplej wzrosła w ostatnim tygodniu o blisko 70 groszy, i wynosi obecnie 6,34 zł netto za kilogram półtuszy w klasie E. Praktycznie wszystkie zakłady z którymi kontaktuje się nasza redakcja wyraźnie podniosły wartości w cennikach. W zależności od regionu kraju ceny półtusz w klasie E wahają się w granicach 6,05 - 6,80 zł netto za kilogram.

Nieco bardziej zróżnicowany jest rynek świń skupowanych w wadze żywej. Wiele zakładów znacząco podniosło ceny, nie brakuje jednak i takich, w których wzrost cen był symboliczny: stąd też duże rozbieżności w cennikach poszczególnych zakładów: na terenie kraju ceny wahają się od 4,10 do 5,60 zł netto za kilogram. Średnia cena żywca wieprzowego wynosi obecnie 4,84 zł netto za kilogram, czyli o blisko 50 groszy więcej niż tydzień temu.

Warto nadmienić, że po raz ostatni tak wysoki poziom cen skupu tuczników obserwowaliśmy w naszym kraju we wrześniu 2017 roku.

×