Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: Indeks towarów rolnych nieco słabszy w marcu

Autor:

Dodano:

Niemiecki indeks towarów rolnych w marcu stracił kolejne 1,2 punktu i wynosi 129,6 punktu. Jednak poziom z poprzedniego roku został przekroczony o 2 proc.

Według informacji rynku rolniczego (AMI), indeks zbóż spadł, a indeks rynku mięsa mocno ugruntował się. Stabilne trendy można zaobserwować też na rynku mleczarskim.

Ceny zbóż mocno spadły w Niemczech, a rynek był wręcz zszokowany. Przyczyniły się do tego duże zapasy jęczmienia ozimego we Francji. Dlatego jęczmień paszowy stracił najwięcej na wartość i był nawet tańszy niż kukurydza. Chociaż ceny ustabilizowały się pod koniec marca, podaż i popyt wciąż odbiegają od siebie. Rzepak nie był w stanie nadążyć za spadającymi cenami zbóż i spadającymi cenami soi. Producenci mają nadzieję na bardziej zdecydowany trend cenowy, ponieważ prognozy innych upraw, w przeciwieństwie do prognoz dotyczących zboża, są skromne.

Po jesiennych korektach cen na rynku mleczarskim nastąpił w tym roku obiecujący start na rynkach produktów. W warunkach ograniczonej podaży surowego mleka ceny produktów mleczarskich, przy ograniczonej dostępności świeżych towarów i dużym popycie - na ogół utrzymywały się na stałym poziomie lub były bardziej stabilne na początku roku. Doprowadziło to do poprawy sytuacji w mleczarniach i wzrostu cen mleka krowiego, po na przełomie roku.

Niewielka ilość wieprzowiny i wymierne ożywienie w chińskim imporcie umożliwiły w marcu dokonanie długo oczekiwanych, znaczących wzrostów cen świń rzeźnych. Również ceny krów rzeźnych znacznie wzrosły w marcu.

 

 

×