Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Olej opałowy zamiast napędowego w traktorach

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 06-04-2019 15:16

Podczas kontroli drogowych na terenie powiatu pińczowskiego (woj. świętokrzyskie) funkcjonariusze służby celno-skarbowej ujawnili w zbiorniku ciągnika rolniczego 35 litrów oleju opałowego.

Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego prowadzą kontrole, podczas których sprawdzają również rodzaj wykorzystywanego paliwa. Podczas jednej z takich kontroli drogowych pod Pińczowem zatrzymano ciągnik, w którego zbiorniku ujawniono 35 litrów oleju opałowego wykorzystywanego jako paliwo napędowe.

Natychmiastową kontrolę przeprowadzono wiec także w gospodarstwie rolnika, który jest właścicielem ciągnika. W drugim ciągniku stojącym na terenie jego posesji ujawniono kolejne 40 litrów oleju opałowego, a w metalowej beczce jeszcze 180 litrów. Łącznie ujawniono 255 litrów oleju opałowego wykorzystywanego niezgodnie z przeznaczeniem.


Jak przyznają inspektorzy KAS, stawka podatku akcyzowego na olej napędowy jest pięciokrotnie wyższa od opałowego. „Niektórzy zatem próbują obniżyć koszty eksploatacji aut i maszyn rolniczych stosując jako paliwo olej opałowy - co jest niezgodne z przepisami. Sama nazwa bowiem wskazuje, że olej opałowy ma służyć do opału, i tylko wtedy stosowana jest obniżona stawka akcyzy w wysokości 232 zł/1000 litrów. W przypadku wykorzystywania oleju niezgodnie z przeznaczeniem tj. do napędu pojazdów, stosuje się stawkę podstawową w wysokości 1171 zł / 1000 l.”


Przyłapanemu na nielegalnym procederze gospodarzowi grozi więc teraz słona kara za narażenie na straty Skarbu Państwa.

 

×