Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jaka temperatura gleby do siewu kukurydzy i typ ziarna: flint czy dent

Autor:

Dodano:

Temperatura to jeden z najważniejszych czynników, które bierze się pod uwagę wysiewając kukurydzę. Czy jest już wystarczająca do wykonania tego zabiegu?

Tradycyjnie siew kukurydzy rozpoczyna się, kiedy kwitnie mniszek lekarski. Temperatura gleby na głębokość 10 cm powinna wtedy wynosić 8°C. Czy już taką osiągnęła? Okazuje się, że na Mazowszu jeszcze nie.

Tadeusz Szymańczak, który uprawia w województwie mazowieckim m.in. w powiecie sochaczewskim – 100 ha kukurydzy, od kilku dni mierzy temperaturę gleby na głębokość siewu kukurydzy. Monitoring prowadzi w tym roku od 4 kwietnia. Tego dnia temperatura gleby w jego regionie gospodarowania wynosiła 4,1°C. 5 kwietnia – 4,4°C, 6 kwietnia - 4°C i 7 kwietnia – 4,5°C.

Czyli temperatura nie jest jeszcze wystarczająca. Nasiona kukurydzy typu pośredniego, czyli flint-dent, ale też i flint, można wysiewać wcześniej, bo już w temperaturze 6°C, gdyż do skiełkowania odmiany te wymagają temperatury w wysokości 8-10°C. Odmiany o tym typie ziarna lepiej sprawdzają się w warunkach chłodnej i później wiosny, albo też na stanowiskach zimnych i wolniej nagrzewających się.

Te pozycje zaleca się do uprawy w regionach północnych i północno-wschodnich, jak również w przypadku konieczności przyspieszenia siewu.

Ale już odmiany typu dent potrzebują wyższej temperatury, a więc dobrze ogrzanej gleby do 10°C.

Dodatkowo na polach jest sucho, mamy do czynienia z erozją wietrzną, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Prognozy pogody na najbliższe dni mówią o opadach deszczu, ale podczas siewu kukurydzy należy brać pod uwagę również ten czynnik. Jest on szczególnie ważny w kontekście głębokości siewu. Zwykle nasiona kukurydzy wysiewa się na 4–6 cm.

Tam gdzie jest wilgoć, ale również i na glebach cięższych poleca się wysiewać nasiona płycej na 3-4 cm. Z kolei tam, gdzie jest sucho i na lekkich glebach – głębiej na 5-6 cm.

 

×