Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kuźmiuk: chcemy skierować większy strumień pieniędzy do małych i średnich gospodarstw

Autor:

Dodano:

Chcemy przesterować przekazywanie środków tak, by ograniczyć wsparcie dla przedsiębiorstw rolnych, a skierować większy strumień pieniędzy do małych i średnich gospodarstw - powiedział w poniedziałek europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

W sobotę w Kadzidle k. Ostrołęki (Mazowieckie) odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości poświęcona mniejszym miejscowościom i polskiemu rolnictwu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał konieczność wsparcia lokalnych producentów żywności. "Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które na tych samych zasadach, z własnych pasz, (...) z własnego chowu, produkują żywość, która jest sprzedawana lokalnie. Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 złotych od jednej krowy, ale może być więcej" - powiedział prezes PiS.

Kuźmiuk mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że PiS będzie zabiegał o większy udział Polski "w puli środków na wspólną politykę rolną" UE oraz "o to, żeby większe były środki na program rozwoju obszarów wiejskich".

Dodał, że chodzi m.in. o środki na rozwój gospodarstw, wsparcie przetwórstwa czy działania proekologiczne w rolnictwie.

"W wymiarze krajowym będziemy starali się przesterować przekazywanie pieniędzy do gospodarstw rolnych tak, aby ograniczyć wsparcie dla przedsiębiorstw rolnych, a skierować większy strumień pieniędzy do małych i średnich gospodarstw" - oświadczył.

"Na tym tle prezes Jarosław Kaczyński zaprezentował program oparty na dobrostanie zwierząt, adresowany do małych i średnich gospodarstw; to ta sprawa wsparcia dodatkową kwotą 100 złotych hodowli trzody chlewnej w małych i średnich gospodarstwach i 500 złotych krów, w tym krów mlecznych - tłumaczył europoseł PiS.

×