Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny tuczników coraz bliżej rekordowych poziomów

Autor:

Dodano:

W ostatnim tygodniu zaobserwowaliśmy kolejny duży wzrost cen skupu tuczników. Obecnie znajdują się one na poziomie niespotykanym od lata 2017 roku.

Zeszłotygodniowe podwyżki cen na rynku niemieckim musiały znaleźć swoje przełożenie również w cennikach krajowych zakładów mięsnych. Tak też się stało. W porównaniu z zeszłym tygodniem ceny tuczników podskoczyły o kolejnych kilkadziesiąt groszy.

Za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą obecnie średnio 5,34 zł netto za kilogram, co oznacza, że w ciągu tygodnia ceny podskoczyły o 50 groszy. Ceny żywca wahają się od 4,80 do 6,20 zł netto za kilogram.

 Jeszcze większe podwyżki odnotowano w przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Na dzień dzisiejszy kilogram półtuszy w klasie E kosztuje średnio 6,88 zł netto za kilogram, czyli o 55 groszy więcej niż tydzień temu. Ceny wahają się od 6,60 do 7,20 zł netto za kilogram.

Obecnie obowiązujące stawki są najwyższe od lipca 2017 roku, kiedy to za półtusze w klasie E krajowe skupy płaciły blisko 7 zł netto za kilogram. W historii notowań cen tuczników (które to prowadzimy od początku 2011 roku) najwyższe stawki odnotowano w październiku 2012 roku - wówczas to za półtusze w klasie E płacono w naszym kraju średnio 7,37 zł netto za kilogram. Obecnie obowiązującym cenom daleko jeszcze do tego poziomu, niemniej przy obecnej dynamice podwyżek niewykluczone, że wkrótce pobiją one rekord sprzed blisko siedmiu lat.

 

 

 

×