Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ukraińska firma drobiarska za nic ma standardy importowe UE

Autor:

Dodano:

Austriacka gazeta „Kurier” nazywa skandalem to jak ukraińska grupa rolna MHP obchodzi przepisy UE dotyczące importu mięsa drobiowego.

"Kurier” donosi o sprytnym oszustwie, z którym ukraińska firma Myronivsky Hliboprodukt (MHP)  podważa unijne przepisy importowe dotyczące mięsa drobiowego i pozyskuje wsparcie finansowe z Brukseli.

Działa to w ten sposób: import piersi z kurczaka z Ukrainy do UE jest ograniczony kontyngentem. Aby MHP mogła sprzedać dowolną ilość filetów na lukratywnym rynku UE, grupa po prostu dokonuje odpowiednich cięć tuszki we własnych oddziałach na Słowacji i w Holandii. Import części tuszek zawierających kości nie jest ograniczona przez UE. Na terenie UE usuwa się kość, otrzymując wysokiej jakości filet piersi z kurczaka.

MHP Group jest szóstym, co do wielkości producentem drobiu w Europie. Eksport do UE szybko pozwolił na ekspansję firmy. Z UE MHP, sprzedaje również bezcłowe mięso drobiowe do krajów trzecich. Ekspansja pomogła MHP w uzyskaniu funduszy i środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Inspekcje przeprowadzone przez Komisję Europejską ujawniły, że na Ukrainie nie przestrzega się norm dotyczących dobrostanu zwierząt ustalonych w ramach umowy stowarzyszeniowej UE. Dotyczą one uboju dokonywanego przez MHP w 2016 roku.

Większościowym udziałowcem grupy jest ukraiński miliarder Jurij Kosjuk, który należał już do gabinetu prezydenta Petra Poroszenki. Siedziba główna MHP znajduje się w raju podatkowym na Cyprze.
 

×