Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny tuczników na niemieckim rynku znów idą w górę

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowanie niemieckiej "dużej giełdy" przyniosło kolejny, choć nie tak spektakularny jak w ostatnich tygodniach wzrost cen świń rzeźnych.

Ostatnie tygodnie przyzwyczaiły nas do rekordowych wzrostów cen tuczników na niemieckiej giełdzie. Nic dziwnego: w ciągu ostatniego miesiąca ceny podskoczyło o 30 eurocentów, a w ostatnich dwóch tygodniach odnotowywano rekordowe podwyżki - dwukrotnie ceny wzrosły o 10 eurocentów. Trend ten podtrzymany został również w obecnym tygodniu, choć podwyżki nie są tak wysokie jak w ostatnim czasie: na wczorajszej sesji niemieckiej "dużej giełdy" ustalono, że przynajmniej przez 7 najbliższych dni stawka za tuczniki o mięsności 56 proc. wynosić będzie 1,73 euro, czyli o 3 eurocenty więcej niż przed tygodniem.

Dla krajowych producentów żywca wieprzowego oznacza to wzrost cen rzędu 10 - 15 groszy. Oznacza to, że ceny tuczników w wadze bitej ciepłej mogą zbliżyć się do poziomu 7 zł netto za kilogram półtuszy w klasie E, zaś cena żywca zbliży się do granicy 5,50 zł netto za kilogram. Warto dodać, że zarówno w Niemczech, jak i w Polsce tak wysokich cen nie notowaliśmy od połowy 2017 roku.

Czy spadek dynamiki wzrostu cen w Niemczech zwiastuje koniec podwyżek? Niekoniecznie. Raczej nie powinniśmy spodziewać się tak dużych wzrostów cen jak miało to miejsce w dwóch ostatnich tygodniach, jednak niewykluczony jest dalszy wzrost cen. Zwłaszcza, że oprócz czynników fundamentalnych (związanych z niskim pogłowiem świń w UE i wysokim importem wieprzowiny na rynek chiński), powoli do głosu dochodzą czynniki sezonowe. Już teraz obserwujemy wzrost popytu związany z nadchodzącą Wielkanocą i sezonem grillowym, wkrótce zaobserwujemy również dodatkowy spadek podaży wieprzowiny wynikający z wysokich temperatur. Póki co o poziom cen świń nie powinniśmy się zatem zbytnio martwić.

×