Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KZP-PTCh: Na rynku niemieckim wciąż brakuje tuczników

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 15-04-2019 10:38

Jak czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, sytuacja na rynku sprzyja dalszym podwyżkom cen żywca wieprzowego.

 Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, odnotowana na początku kwietnia podwyżka cen w Niemczech (+10 eurocentów) przełożyła się na wzrost cen u wszystkich wiodących producentów żywca wieprzowego w Europie. Na uwagę zwraca bardzo duża podwyżka w Belgii, gdzie ceny wzrosły o 11 eurocentów. Różnice cen pomiędzy Belgią, a innymi krajami UE coraz bardziej się zmniejszają, dzięki czemu ograniczony zostaje import taniej belgijskiej wieprzowiny.

Jak informuje KZP-PTCh, w dalszym ciągu na rynku UE popyt na wieprzowinę przewyższa podaż żywca. Świadczy o tym nie tylko wspomniany wzrost cen, ale także spadek wagi ubojowej obserwowany chociażby w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Sytuacja ta wynika zarówno z relatywnie niskiej podaży żywca na unijnym rynku, jak i wysokim popytem na wieprzowinę ze strony Chin. Ten ostatni aspekt stoi jednak pod znakiem zapytania, gdyż chińscy importerzy coraz bardziej niechętnie patrzą na wzrastające w Unii Europejskiej ceny wieprzowiny. Może się zatem okazać, że unijni eksporterzy zaczną wkrótce przegrywać konkurencję z mięsem pochodzącym z innych krajów (USA, Brazylia).

Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że w USA w okresie od grudnia do lutego liczba wyproszeń wzrosła o 2 proc. zaś prognozy wskazują, że od marca do maja liczba ta zwiększy się o kolejny 1 proc. W drugiej połowie roku przełoży się to na wyższą liczbę ubojów, co z kolei może doprowadzić do spadku cen amerykańskiej wieprzowiny. Unijnym producentom utrudni to konkurencję na chińskim rynku.

 

 

×