Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nawożenie rzepaku magnezem

Autor:

Dodano:

Rzepak trzeba zaopatrzyć w magnez od fazy pąkowania. Słabe zaopatrzenie rzepaku w magnez to mniej pędów bocznych, niska masa nasion i niższa zwartość tłuszczu.

Wraz ze wzrostem rzepaku obserwuje się systematyczny wzrost pobrania magnezu, dlatego składnik musi być dostarczony przed fazą krytyczną roślin. Oznacza to, że rzepak trzeba zaopatrzyć w magnez od fazy pąkowania. Nawóz dolistny magnezowy powinno zastosować się przynajmniej jednokrotnie przed fazą krytyczną, nawet w przypadku gdy stosowano nawożenie doglebowe tym składnikiem.

W stadium dojrzałości pełnej najwięcej magnezu jest w nasionach (rzepak pobiera 8-18 kg MgO/t nasion). Również dużo magnezu jest w łuszczynach i pędach - przede wszystkim bocznych, które jako organy młodsze wymagają asymilatów do szybkiego rozwoju.

Magnez i siarka stosowane nalistnie są w stanie pokryć zapotrzebowanie rzepaku na te składniki. W nawożeniu wykorzystuje się: 5-proc. roztwór (5 kg/100 l wody) siedmiowodnego siarczanu magnezu, 3-proc. roztwór jednowodnego siarczanu magnezu lub wieloskładnikowe nawozy płynne, które w swoim składzie zawierają m.in. magnez oraz mikroelementy. Nawóz zastosować można np. przy okazji zabiegu insektycydem przeciwko słodyszkowi rzepakowemu.

Magnez odpowiada za prawidłowy proces fotosyntezy, 30 - 35 proc. składnika znajduje się w liściach co wpływa na zawartość chlorofilu. Magnez opowiada za wzrost systemu korzeniowego, bierze udział w transporcie asymilatów i składników pokarmowych od korzeni do części nadziemnych.

×