Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jak rozwijał się ASF w pierwszym kwartale 2019 roku?

Autor:

Dodano:

Niedawno spłynęły do nas dane dotyczące przypadków ASF potwierdzonych w naszym kraju w ostatnim tygodniu marca. Śmiało zatem możemy pokusić się o podsumowanie pierwszego kwartału 2019 roku.

W zeszłym tygodniu dotarły do nas dane dotyczące przypadków afrykańskiego pomoru świń potwierdzonych w naszym kraju w ostatnim tygodniu marca. Tym samym mamy już pełen obraz tego, jak wyglądała sytuacja związana z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w pierwszym kwartale tego roku. Warto zatem pokusić się o podsumowanie tego okresu.

Na początek najważniejsze dane: w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku w naszym kraju potwierdzono 754 przypadki afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Dla porównania w tym samym okresie roku 2018 w Polsce wystąpiły 932 przypadki pomoru. Oznacza to, że w pierwszym kwartale tego roku w naszym kraju potwierdzono o blisko 20 proc. mniej przypadków choroby niż rok wcześniej.

W porównaniu z początkiem roku zasięg choroby nie uległ większym zmianom, zmienia się natomiast częstotliwość występowania pomoru w poszczególnych regionach. Choroba szczególnie intensywnie występuje w województwie mazowieckim. W pierwszym kwartale roku na tym obszarze potwierdzono 421 przypadków ASF, czyli ponad połowę wszystkich zachorowań potwierdzonych w tym okresie. Choroba szczególnie intensywnie rozwija się w okolicach aglomeracji Warszawskiej, szczególnie w jej południowej części (powiat piaseczyński). Wzrost liczby przypadków pomoru obserwujemy również na zachodzie regionu (powiaty sochaczewski i warszawski zachodni), oraz w regionach dotychczas wolnych od wirusa (powiat garwoliński i miński). Sytuacja wygląda za to lepiej na wschodzie województwa (w powiatach łosickim i siedleckim), gdzie w ostatnich miesiącach obserwujemy znaczny spadek liczby przypadków pomoru.

Nieco lepiej sytuacja wygląda również w północnej części Lubelszczyzny. Mniej przypadków choroby obserwujemy na obszarze między innymi powiatu bialskiego, włodawskiego, radzyńskiego czy parczewskiego. Gorzej jest natomiast na południu regionu. Po kilkadziesiąt przypadków choroby wystąpiło w powiatach chełmskim i krasnostawskim, pomór dużym problemem jest także w powiecie łęczyńskim. Łącznie w pierwszym kwartale 2019 roku w województwie lubelskim potwierdzono 115 przypadków pomoru.

Choroba w najlepsze rozwija się natomiast na Warmii i Mazurach. W tym regionie w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku potwierdzono 187 przypadków choroby. Większość z nich występuje w powiatach graniczących z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. ASF masowo występuje wzdłuż całej granicy, od Elbląga, aż po Gołdap i Olecko. W ostatnich tygodniach obserwujemy też wzrost liczby nowych przypadków w głębi regionu (powiaty Piski i Ełcki).

Stosunkowo najlepiej sytuacja przedstawia się na Podlasiu i Suwalszczyźnie. W tych regionach w ciągu pierwszego kwartału potwierdzono 32 przypadki choroby. Większość z nich pojawiła się w centrum regionu (powiaty białostocki i sokólski), oraz na jego północy (powiaty augustowski i suwalski).

W ciągu pierwszego kwartału 2019 roku, w 754 przypadkach choroby potwierdzono w tkankach 1313 dzików. Oznacza to, że statystycznie w jednym przypadku choroby obecność wirusa potwierdzona zostaje w tkankach 1,74 dzika. Wartość ta jest nieco wyższa niż w latach ubiegłych, gdzie na jeden przypadek choroby przypadało średnio 1,50 zwierzęcia.

Jeśli chodzi o występowanie afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej, w tym roku potwierdzono tylko jedno ognisko. Pojawiło się ono 29 stycznia w powiecie gołdapskim (północno – wschodnia część województwa warmińsko – mazurskiego) w stadzie liczącym 67 świń. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2018 roku w Polsce potwierdzono 4 ogniska choroby (trzy w styczniu, jedno zaś w lutym).

Czy spadek liczby przypadków pomoru u dzików i tylko jedno ognisko ASF potwierdzone do tej pory to zwiastun opanowania sytuacji? W porównaniu z rokiem ubiegłym to z pewnością krok w dobrą stronę, jednak do ogłoszenia sukcesu w walce z chorobą jeszcze bardzo daleko. Nasz kraj wciąż jest w Europie niechlubnym liderem pod względem występowania pomoru u dzików. Jeśli chodzi o występowanie choroby u świń nie zapominajmy, że ogniska ASF mają w naszym kraju charakter wybitnie sezonowy. Spośród 214 ognisk pomoru, jakie pojawiły się dotychczas w naszym kraju, 209 z nich wystąpiło w okresie od drugiej połowy maja do końca września. Cieszy wprawdzie fakt, że wraz z nasileniem się występowania choroby u dzików nie obserwujemy proporcjonalnego wzrostu liczby ognisk pomoru w stadach świń, należy jednak spodziewać się, że wkrótce czeka nas wysyp nowych zachorowań u trzody chlewnej. A wraz z nimi nie tylko likwidacja zarażonych stad, ale także sankcje dla okolicznych producentów żywca wieprzowego.

×